Müzik

Şato bahçelerinde Edis: Çok Çok

Evin duvar kâğıtları, abajur sarıları, gömlek desenleri, öğleden sonrası güneşinin huzmeleri. Ayna önlerinde, tedirgin havuz diplerindeyiz. Xavier Dolan, kısa ama neşeli bir kısa film çekmiş sanki. Zifiri karanlıkta, o küçük ışıkla, koca Fransız şatosunda yolumuzu bulabilir miyiz? Genç şarkıcı Edis’in yeni single’ı Çok Çok’un video klibinden söz ediyorum. Dans devam ediyor, daha çok güneş ışığı süzülüyor.

Edis o tuhaf ama tanıdık hissi çağrıştırıyor. İçinizdeki çikolataları eritiyor. İzmir yollarından gelmesi boşuna değil. Tevfik Fikret Lisesinden Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesine eğitimi tam. Bir yandan da İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı. Kanında müzik akıyor neticede. İstese fotoğraf stüdyoları ve dizi setlerinde devam edebilecekken, belli ki gönlünü müzik uçuruyor.  

Önceki single’larını ayrı bir rafa koyuyorum, Çok Çok’u başka rafa. Başka bir güzergâhın işareti bu yeni şarkısı. Aranjeleri, altyapıları bu cihette, şöyle Pet Shop Boys-Depeche Mode-The Cure güzergâhına doğru yürüse. Şarkı sözleri peyderpey gündelik hayatın ritüellerinden, zamanın dipsiz kuytularına evrilse. Birkaç on yıldır alternatif popüler müzikte aradığımız kan, Edis’te olabilir. Yol uzun, savaşlar çetrefil, Çok Çok bu yolun bana göre ilk durağı. Daha çok çöl rüzgârları esecek, daha ne netameli yağmurlar gelecek.

Sonbaharın neşeli habercisi

Göç yolları bitmiş artık Edis’in. Artık adolesan değil. Oraları geçeli, o basamaklardan çıkalı çok olmuş. 1990, Londra doğumlu ama yaralarımız hatırlattıkça dikenlerimizi, artık naif kalmak mümkün değil. Yarı güneşte, yarı gölgelerde; şato bahçelerinde. Dozunda sanat yönetimi ile dikkat çeken video klibi vesilesi ile Edis’in sonsuza kadar yönetmen Mustafa Nurdoğdu ve styling ekibi ile çalışmasını dileyelim.

Genç şarkıcının Eylül ayında yayımlanacak albümünden önceki son çıkış olan teklisi Çok Çok ise eli yüzü düzgün, Ozan Çolakoğlu’nun yenilikçi ve yaratıcı düzenlemesi ile üst basamaklara yürüyen bir şarkı. Güzel bir sonbaharın, neşeli habercisi.


Çok Çok / Edis / Haziran 2017 / Felix & DMC

Etiketler
Kahraman Çayırlı

Kahraman Çayırlı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme bölümü mezunu. Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji bölümünde yüksek lisans yapıyor. Kül Öykü Dergisi, Geceyazısı, Edebiyat Ortamı, Özgür Edebiyat, Öykülem, Öykü Gazetesi vd. edebiyat dergilerinde öyküleri ve şiirleri yayımlandı. Sabitfikir dergisinde düzenli olarak yazıyor. Hayat Kadınları Aldatmaz, Maya Takvimi ve İzmir ile Soğuk Defter adlı üç kitabı bulunuyor.

E-Posta Aboneliği