Haber

‘Yılın en güzel fotoğrafı’: Küçük Elif, İzmir depreminden 65 saat sonra enkazdan kurtarıldı

3 yaşındaki Elif Perinçek, İzmir’in Bayraklı ilçesindeki Doğanlar Apartmanı’nı da yerle bir eden 6,6 büyüklüğündeki depremden 65 saat sonra kurtarıldı. Elif’in, enkazdan çıkarılırken İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İtfaiyesi’nden Muammer Çelik’in elini tutuşunu gösteren fotoğrafını, gazeteciler yorumladı. “Yılın en güzel fotoğrafı” diye nitelenen bu görüntüyü, İstanbul İtfaiyesi’nden Süreyya Mümtaz Kurt tarihe geçirdi.

BBC Türkçe’nin haberine göre İzmir depreminin ardından onlarca saat süren kurtarma çalışmasının ardından enkaz altındaki Elif’e ulaşan İBB İtfaiyesi İşleri Onbaşı Muammer Çelik şunları söyledi:

“Bizim ümidimiz hiç bitmez. Sağlıkçılar ‘Eks’ (ex/ölü) diyene kadar umudumuzu kaybetmeyiz. Elif için de ümidimizi kaybetmedik. Babası bana, ‘Her şeye hazırlıklı ve razıyım’ dedi. Ben de ona, ‘Allah’ın mucizesi vardır. Belki de onu görürüz. Teslim olma’ şeklinde cevap verdim. Babasının bilgi dâhilinde bizi yönlendirmesi farklıydı. Depremin oluş şekline ve tecrübelerime göre ters yönden gittim. Bazası ve dolabının arasında olacağını tahmin etmiştim. Gittiğimde Elif orada sırtüstü yatıyordu. Onu kucakladım. Yüzünü temizleyip parmağını tuttum ve bir arkadaşımla kaldırdık. Sağlık kabinine gidene kadar elimi bırakmadı. O çocuk yaşamayı hak ediyor. Elif’in artık İBB’de iftaiyeci ağabeyleri var. İstediği zaman gelebilir çünkü bizim mucizemiz oldu. Biz Elif’i sevdik, umarım o da bizi sever.”

Fotoğrafı İstanbul İtfaiyesi fotoğrafçısı Süreyya Mümtaz Kurt çekti

İBB İtfaiye Müdür Yardımcısı Ahmet Yavuz ise “Enkazdan çıkarırken Elif, İBB İtfaiyesi’nden Muammer Çelik arkadaşımızın parmağını sıktı. O sırada hemen bir yoğunlaşma yaşandı. Gözleri açıktı ve kolları oynuyordu. Elif’in gülüşünü gördükten sonra mutluluktan gözyaşlarımızı tutamadık” dedi.

Gazeteci Süleyman Arat, bu fotoğrafı İstanbul İtfaiyesi’nden Süreyya Mümtaz Kurt’un çektiğini yazdı.

(Güncelleme: Journo hem Kurt’a, hem de İBB yetkililerine ulaşarak bunu teyit etti. Bu haberin ilk hâlinde ise fotoğrafı çeken kişinin Serkan Oktar olduğunu yazan İBB Haber’e de atıfta bulunarak iki ismi de zikretmiş ve imzanın hangi fotoğrafçıya ait olduğunu henüz teyit edemediğimizi belirtmiştik.)

‘Çok zor bir duyguydu. Bambaşkaydı’

Kurt, T24’e yaptığı açıklamada “10 yıldır bu işi yapıyorum, ilk defa böyle bir şey yaşadım” diyen Kurt, “Fotoğrafa bakamıyorum, baktıkça içim titriyor” ifadesini kullandı. Kurt, şöyle devam etti:

“3 gündür burada arkadaşlarla yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Sabah saatlerinde arkadaşlarımız Elif bebeği bulduklarında çok sevinmiştik. Arkadaşlar sedye istedi. Ben de o esnada oradan bir canlı çıkacağını sezinleyerek itfaiye aracının üstüne çıktım. O esnada itfaiyeci abimiz Muammer Çelik Elif’in yüzünü sildiği esnada Elif Muammer abinin baş parmağını yakaladı. O esnada deklanşöre bastım. Çok zor bir duyguydu. Bambaşkaydı.”

Küçük Elif’in fotoğrafını sosyal medyada paylaşan gazeteciler arasında deneyimli foto muhabir Sebati Karakurt da vardı. Karakurt, itfaiye fotoğrafçılarının gazetecilik ödüllerine başvuramamasına dikkat çekerek “Fotoğraf ödüllerinde mesleki kısıtlama da kaldırılmalı. Fotoğraf çeken herkes foto muhabiridir” diye tweet attı.

Twitter’daki diğer yorumlardan öne çıkanlardan bazıları şöyle:

Fotoğraf gazeteciliği bitiyor mu, evriliyor mu?

‘Salgında klişe fotoğraflar değil, akılda kalan öyküler yaratmalıyız’

10 gazeteden 7’si İstanbul depremi için riskli zeminde

Depremde büyüklük ve şiddet farkı: Bu ayın haberlerinde dil yanlışları

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gelişen haber üretim teknolojileri, gazetecilerin sorunları, medya ekonomisi ve gelir modellerine ilişkin gelişmeler Journo’nun öncelikli temaları.

E-Posta Aboneliği