Kent

İstanbul’da ekim: Yazcıları vuran hüzün

Adımlarımızı ekim ayına attığımız şu günlerde kışçıların devri başlarken hüzün basan yazcılar gözyaşlarını silmek üzere peçete arayışına girdi. Lakin üzüntüye mahal yok, bu ay herkesi memnun edecek etkinlikler var.

Festival: Filmekimi

Tarih: 4 – 13 Ekim

Yer: Çeşitli mekânlar

Nereden alınır:  Biletix

Sonbaharın heyecan yaratan etkinliklerinin başında elbette Filmekimi geliyor. 28 Eylül’de satışa çıkan biletlerden birkaç tane kapabildiyseniz kendinizi şanslı sayabilirsiniz. Zira bu yılki program ağız suyu akıtan cinsten.

Cannes, Toronto ve Venedik’te görücüye çıkıp merakla beklenenlerden oluşan programda, karizmatik afişiyle The Painted Bird, Almodovar’ın Dolor y gloria’sı, Altın Palmiye kazanan Gisaengchung, yazarken bile elleri titreten Joker (<3) başı çekiyor.

Tiyatro: Hedda Gabler

Tarih: 4 Ekim

Yer: DasDas

Nereden alınır:  Biletix

Norveçli yazar Henrik Ibsen’ın Hedda Gabler’ı Mehmet Birkiye’nin yönetimiyle sahnede. Hedda olarak izlediğimiz Demet Evgar’ın övgüleri topladığı oyun, can sıkıntısının tragedyası diye adlandırılabilir.

Konser: Polo & Pan

Tarih: 5 Ekim

Yer: Volkswagen Arena

Nereden alınır:  Biletix

Açıldığı andan itibaren istemsizce gerdan kırmayı başlatan Polo & Pan geçen senenin yetmediğini hissedip tekrar ülke sınırlarında çeşitli coşmalar yaşatmaya geliyor. Son konserindeki  Sakar Şakir güzellemesini unutmak mümkün değilken bu defa neler olacak merakla bekliyoruz. (Açalım bakalım: Plage İsolee)

Opera: Don Kişot

Tarih: 10 Ekim

Yer: Süreyya Operası

Nereden alınır:  Mekân gişesi

Batı edebiyatının en fazla sahneye konan uyarlaması desek yalan olmayacak Don Kişot’un hikâyesini hepimiz biliyoruz. Klasik bale repertuvarının önemli eserlerinden olan “Don Kişot” balesi de Cervantes’in Don Kişot’unun seçilmiş bazı bölümlerinden esinlenilerek oluşturulmuş eserlerden.

Orta Çağ şövalye hikâyelerine saplantı derecesinde meraklı olan Don Kişot, gezgin bir şövalye olmaya karar verir ve yaveri Sancho Panza ile birlikte şehre doğru yola çıkar…

Konser: Hindi Zahra

Tarih: 16 Ekim

Yer: Zorlu Psm

Nereden alınır:  Biletix

Fas asıllı Fransız müzisyen Hindi Zahra’nın gelişine oldukça alışkın olduğumuzdan bu habere pek şaşırmadık. (Dileyene Beautiful Tango armağan edebiliriz.)

Konser: Alpha Mist

Tarih: 18 Ekim

Yer: Babylon Bomonti

Nereden alınır:  Biletix

Akbank Caz Festivali kapsamında gelecek olan bir diğer şahanelikte sıra. Alpha Mist 2019’da melankolik caz dendiğinde akıllara gelen isimlerden. Hip hop coşkusunun 2019’da cazla nasıl bütünleştiğini görmek isterseniz Babylon sahnesinin perdesini aralayabilirsiniz. (Burada açtığımız şarkı: Mulago)

Konser: Nosaj Think

Tarih: 18 Ekim

Yer: Zorlu PSM

Nereden alınır:  Biletix

İçinden Dj Shadow ve Boards of Canada’yı çıkaran bir proje olması bile adının altın kaplı harflerle yazılmasına yetecek Jason Chung’ın nefis projesi Nosaj Think 18 Ekim’de %100 Studio’da!

(Burada da Shadow’dan Organ Donor açıyoruz.)

Konser: Büyük Ev Ablukada

Tarih: 19 Ekim

Yer: Volkswagen Arena

Nereden alınır:  Biletix

Kendilerine has stilleriyle yola her kesimden izleyiciyle devam eden Büyük Ev Ablukada, “enerjim acaba yeterince yüksek mi?’ diye sorduracağı bir etkinliğe daha sarı ışık ve imza atmak üzere 18 Ekim’de sahneye çıkıyor.

Konser: Kokoroko

Tarih: 26 Ekim

Yer: Babylon Bomonti

Nereden alınır:  Biletix

Kuzey Afrika kökleri ve Londra asfaltı buluşmasıyla son zamanların en iddialı isimlerinden Kokoroko, çarpıcı olacağına emin olduğumuz performansı için yamacımıza geliyor.

Trompetçi Sheila Maurice-Grey’in başı çektiği grup, trompet, alto saksafon, trombon, gitar, klavye, kontrbas ve perküsyonla birlikte caz cennetini ayaklarımıza getiriyor. (Bu noktada Ti-de dinliyoruz.)

Zeynep Karakurt

Zeynep Karakurt, fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümünü bitirdikten sonra çeşitli yerlerde, genelde sinema ve müzik üzerine yazılar yazmaya başladı. Şu an editörlüğe devam edip blogunda kendi hikayelerini yazıyor.

E-Posta Aboneliği