Film Kitap Müzik Sanat Söyleşi

İstanbul’da mart: Etkinlik cemreleri düşüyor

Fotoğraf: Jean Carlo Emer

Baharın habercisi cemreler düşerken ceplerine doldurdukları etkinlikler de etrafa saçılmaya başladı.

Sergi açılışı: Ege Berensel ‘Cevat Kurtuluş’

Tarih: 4 Mart

Yer: AVTO

Ege Berensel’in 8mm film evrakından yola çıkarak tiyatro ve sinema oyuncusu Cevat Kurtuluş’un “alan-dışını” ve emek mekânını incelediği sergisi 4 Mart’ta AVTO’da açılıyor.

Festival: Sónar Istanbul

Tarih: 5 – 7 Mart

Yer: Zorlu PSM

Nereden alınır: Passo

Bir nevi DJ ve prodüktör şov denebilecek Sonar İstanbul, üç güne yayılmış geniş programıyla ayın ilk haftasına üstten giriş yapıyor. Kuzey Almanya çıkışlı prodüktör Christian Löffler ve Max Cooper gibi gözlerden sevinç yaşları indirecek isimlerle dolu liste, biletlerin tükenmemesi için elleri havaya açtırıyor.

Film gösterimi – Söyleşi: Siste Bir Şey Var

Tarih: 6 Mart

Yer: Pera Müzesi

Nereden alınır: Biletix

Adını John Carpenter’ın Sis isimli filmindeki “Siste bir şey var!” sözünden alan konuşma serisi, Altyazı Sinema Derneği ve Pera Film ortaklığında gerçekleşiyor. Belirsizlik ve tedirginlik halinden ilham alarak hazırlanan etkinliğin sinema tarihi klasiklerinin derinlemesine ele alınacağı sohbetler için bir zemin oluşturuyor. Her ayın ilk cuması gerçekleşecek gösterim sonrası sohbete Kutlukhan Kutlu ve Yeşim Tabak, sis kavramını hem film özelinde hem de tarihten bugüne geniş anlam çerçevesiyle ele alarak katılım gösterecek.

Konser: Riverside

Tarih: 10 Mart

Yer: Zorlu PSM

Nereden alınır: Passo

Heavy metal ve progresif rock tutkularına özel Polonya’dan gelen Riverside, rüzgârı fırtınaya çevirmek üzere sahneye hazırlanıyor.

Bale: Elektronika

Tarih: 11 Mart

Yer: Zorlu PSM

Nereden alınır: Biletinial

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin modern dans proje grubu MDTistanbul, sınırları zorlayarak heyecan verici bir deneyim vadediyor. Hadi, Mantra ve Heyecan isimli üç eserden oluşan programın dikkat çeken özelliği, bölümlerin modern elektronik müzik ile çalışılmış olması ve üç eserin de MDTist dansçıları ile birebir çalışılarak yapılması.

Konser: Patrick Watson

Tarih: 14 Mart

Yer: Zorlu PSM

Nereden alınır: Passo

Müzik kariyerine kilise korosunda başlayıp sonrasında birçok alanda denemeler yaparak devam eden Patrick Watson, müziğin ambient ve electronica alanlarını keşfedip bu yöne akmaya başladı. Kısa zamanda “melankoliyi her şeyle birleştiren kimdi yahu?” sorusunun cevabı olan Watson, 14 Mart’ta sahnede olacak.

Tiyatro: Kum Taneleri

Tarih: 19 Mart

Yer: Yapı Kredi Bomontiada

Nereden alınır: Biletinial

Ali Kemal Güven’in yazıp yönettiği Kum Taneleri, Oya ve Gülen adlı iki arkadaşa odaklanıyor. Bu iki eski arkadaş, geçmişe özlem duyarak birbirlerine yeniden yaklaşır ve tanıştıkları sahile geri dönmek isterler. Zamana meydan okuyan iki kadının fotoğrafta asılı kalmış gülücüklerinin geçmişteki izini sürmesini tiyatro sahnesinden izleyebilirsiniz.

Konser: The Blaze

Tarih: 21 Mart

Yer: Zorlu PSM

Nereden alınır: GM Ticket

Guillaume ve Jonathan Alric kuzenler tarafından 2016 yılında kurulan grup, güncel elektronik müziğin yön verenleri arasına girip yerlerini gittikçe sağlamlaştırarak devam ediyorlar. Müzik ve video klip kalitelerinin su götürmez gerçekler arasına girdiği ikilinin performansları da bir o kadar merak uyandırıyor.

Tiyatro: Zebercet

Tarih: 24 Mart

Yer: Zorlu PSM

Nereden alınır: Passo

Yusuf Atılgan’ın kült kitabı Anayurt Oteli’nin baş kahramanı Zebercet, varlık sorgulaması, iç dünyası ve eski bina kokusuyla tiyatro sahnesinde! Firuze Engin’in uyarlaması ve Kerem Ayan’ın rejisiyle sahneye taşınan Zebercet’i Halil Babür canlandırıyor.

Zeynep Karakurt

Zeynep Karakurt, fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümünü bitirdikten sonra çeşitli yerlerde, genelde sinema ve müzik üzerine yazılar yazmaya başladı. Şu an editörlüğe devam edip blogunda kendi hikayelerini yazıyor.

Journo E-Bülten