Kent Müzik Sanat

İstanbul’da eylül: Yaza veda

Bele bağlanan gömleklerin artık sırta geçirilmeye başlandığı, yaza veda ettiğimiz şu güzelim günlerde sonbahara selam verirken yeni etkinlikler için hazırlanmaya başlıyoruz.

Sergi: Mutluluk Resimlerimiz

Tarih: 3 Eylül

Yer: Salt Galata

Fotogerçekçilik akımının Türkiye’deki ilk temsilcilerinden sanatçı Nur Koçak, 60’lardan başlayıp günümüze gelen desenleri ve resim serilerinden oluşan en kapsamlı sergisiyle Salt’ta!

Film Gösterimi: Örümceğin Stratejisi – Strategia del ragno

Tarih: 3 Eylül

Yer: İtalyan Kültür Merkezi

Bertolucci tarafından “Hain – Kahraman Teması” adlı Jorge Luis Borges hikâyesi üzerine yazılan film, İtalyan yönetmenin görsel açıdan en hayranlık uyandırıcı eserlerinden biri olarak gösteriliyor. Politik ve psikanalitik olarak iki taraflı okunabilirliği bulunan film sorunlu ve labirent gibi bir belirsizliğe de sahip.

Tiyatro: Ölü Ozanlar Derneği

Tarih: 6 Eylül

Yer: İninal Espor Arena 42Maslak

N.H. Kleinbaum’un romanından sinemaya uyarlanıp unutulmaz filmler arasına giren Ölü Ozanlar Derneği, Hakan Altıner yönetmenliğinde tiyatro sahnesine geçiş yapıyor.

Festival: Directed By Women Turkey

Tarih: 13 Eylül

Yer: Yeldeğirmeni Sanat Merkezi

ABD ve İspanya’da #DirectedbyWomen Worldwide Film Viewing Party adıyla gerçekleştirilen Directed by Women Turkey, uluslararası ve ulusal düzeyde kadın kısa film yönetmenlerini bu yıl İstanbul’da bir araya getiriyor. Şenlikli bir ortam olacağı kesin!

Sergi: 16. İstanbul Bienali

Tarih: 16 Eylül

Yer: Pera Müzesi, Tersane İstanbul, Büyükada

Dünyada hatrı sayılır sayıda sergi ve bienalin küratörlüğünü yapmış Nicolas Bourriaud’un dokunuşuyla sanatseverlerle buluşacak İstanbul Bienali, bu kez “Yedinci Kıta” başlığıyla gerçekleşmeye hazırlanıyor. Pera Müzesi, Tersane İstanbul ve Büyükada’yı mekân olarak seçen Bienal, 60’tan fazla sanatçı ile eserlerine kapılarını açıyor. Sergi, Yedinci Kıta başlığını ise okyanuslarda yüzen devasa atık yığınına bilim çevrelerinin verdiği isimden alıyor.

Dans Gösterisi : Sutra

Tarih: 16 Eylül

Yer: Zorlu Performans Sanatları Merkezi

Dokuz yıl aranın sonunda yeniden İstanbul’a gelen Sutra, çağdaş dans üstadı Sidi Larbi Cherkaoui koreografisiyle sahneye çıkmaya hazırlanıyor. İKSV ve Zorlu PSM işbirliğiyle gerçekleştirilen Sutra; heykeltıraş Antony Gormley ve Çin’in ünlü Şaolin Tapınağı’ndan 19 Budist keşişi bir araya getirirken farklı bir deneyim vadediyor. Gösteriyle ilgili Times’ın verdiği ipucu: “En yüksek beklentileri bile aşıyor.”

Konser: Equinox Fall Party w/ GEJU

Tarih: 21 Eylül

Yer: Zorlu Performans Sanatları Merkezi

Moskovalı ikili Georgiy Topuridze ve Denis Kurçenko’nun kurduğu Geju, dans + trans + hipnotize tribal alemler için biçilmiş kaftan olarak kodlanırken bu geceden istenen her şeyi vermeye hazır görünüyor.

Poedat Tartışmaları: Politik doğruculuk ifade özgürlüğüne engel midir?

Tarih: 21 Eylül

Yer: Salt Galata

Poedat Tartışmaları açık yakalama ve kuşkuya dair her şeyi dışarıda bırakarak topluma katkı sağlamayı amaçlıyor. Bu platformda, örtüşen ve zıtlaşan yaklaşımlar kamusal düzlemde değerlendirililiyor. İlk tartışmada konu: Politik doğruculuk ifade özgürlüğüne engel midir?

Konser: Polynation

Tarih: 28 Eylül

Yer: Salon İKSV

Weval sevenlerin adımlarını hızlandıra hızlandıra gitmesi tavsiye edilen Hollanda elektroniğinin coşkun ikilisi Stijn Hosman ve Hessel Stuut, çeşitli soslarla harmanladıkları Polynation olarak İstanbul sahnesinde!

Konser: Viken Arman

Tarih: 27 Eylül

Yer: Zorlu PSM

Viken Arman, çocukluğunu caz ve klasik müzikle geçirmiş, ilerleyen yaşlarında adım attığı elektronik müziğine de bunları yedirmeyi kafaya koymuş biri. Müziğin sınırlarını her daim zorlamayı hedefleri arasında sayan müzisyen %100 Studio’da setin başına geçiyor!

Zeynep Karakurt

Zeynep Karakurt, fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümünü bitirdikten sonra çeşitli yerlerde, genelde sinema ve müzik üzerine yazılar yazmaya başladı. Şu an editörlüğe devam edip blogunda kendi hikayelerini yazıyor.

Journo E-Bülten