Liste Televizyon

Şov dünyası klişeleri – Top 10

#1 ‘Çok keyifli bir set oldu, gülme krizine girdik çekerken’ ? ? ? ? ?

Genellikle kamera önünün tırt olduğu yerli komedi iddiasındaki filmlerin olmazsa olmaz tarifi. Bir talkshow koltuğuna tam kadro sıkış tepiş sığışan bir afiş dolusu genç irisi oyuncu yıllardır ağız birliği etmişçesine bu cümleyi kullanır da kullanır. Kendilerini mest eden kamera arkası eğlencesinin bilet alıp filme giden/gidecek olan seyirciye ne vadettiği ise yıllardır açıklama bekleyen bir muammadır.

#2 ‘Öncelikle senaryo, sonra tabii ki de yönetmen ve yapım şirketi’ ? ? ? ? ? ?

Söz konusu filmde oynamaya nasıl karar verdiğini anlatmaya çalışan oyuncunun besmele cümlesi. Perdede izlediğimiz senaryoların seyircinin desteğine olan genetik muhtaciyeti ne derece acıklı olursa olsun, kafa göz yarmadan derdini anlatan filme rastlamak ne kadar güç olursa olsun oyuncuların hepsi ve daha fazlası o filme o müthiş senaryo sayesinde karar vermiştir tabii ki de aşkolsun.

#3 ‘Setteki çaycıya kadar herkes büyük bir özveriyle çalıştı, bu samimiyet de filmimize yansıdı’ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️

Set işçileri sinemanın icadından bu yana filmleri sırtlarında taşıyan kişilerdir, hele ki Yeşilçam’da… “Setteki çaycıya kadar” ifadesi bu açıdan onore edici değil bilakis kırıcıdır ve fakat genç oyuncular bunu halen öğrenememiştir. Filmin, hikâyenin ve canlandırdığı karakterin derinliği hakkında söyleyecek bir şeyi olmayan toy oyuncu halkı, tanıtım turlarındaki duygusal yatırımını daima set emekçilerine ve samimiyete yapar. Gişeye faydası soru işareti olsa da, Türk şov dünyasında bu ‘gönül insanı’ söylemi her zaman prim yapar.

#4 ‘Sevgili Sezen bu albüme bir şarkı verdi sağolsun var olsun kraliçemiz, duayen bir isim bildiğiniz gibi’ ? ? ? ? ?

İlk albümüyle piyasa gezegenine tepeden iniş yapan adını henüz bilemediğimiz genç şarkıcı, “Sevgili Sezen” ifadesiyle bize; “Sezen Aksu’yla senli benliyiz düşün yani bu iş için doğmuşum, ünlü olmak benim yazgım” demeye çalışmaktadır. İlk defa çıktığı televizyonda, adını müzik tarihine yazdırdığından emin oturuşuyla da bu tezini desteklemektedir. Hayırlı olsun.

#5 ‘Sevgili Şehrazat da bir şarkı yazdı sağolsun, buradan gönül dolusu öpücükler ona da’ ? ? ? ? ? ?

Popüler müzik camiamızın ‘noter’ tasdikiyle eş anlamlı isimlerinden biri de Şehrazat’tır nitekim. “Sevgili Şehrazat” lafını cümle içinde kullanan genç bir yetenek ise, “rektör zaten arkadaşım aha bu da diplomam işte” demektedir adeta TV başındaki müziksever kitlelere. Bas gaza aşkım bas gaza, kim tutar seni bas gaza…

#6 ‘Hepsi birbirinden değerli müzisyen arkadaşlarım büyük emek verdiler bu projeye’ ? ? ? ? ? ?

Hah, gönül insanı reloaded arkadaşlar. Ufukta yaz gecelerini ve beach club’ları sallayacağından emin olunan marka bir şarkının görünmediği durumlarda duygusal yatırımın adresi tahmin edeceğiniz gibi vefalı bir lansman duruşudur. Genç ve yolun başındaki müzisyenimiz yaşından olgun mütevazı imajıyla blink blink topladığı aile point’lerle bir üst level’a kazasız belâsız geçecektir hamdolsun.

#7 ‘Fanlarım gayet de farkında kimin ne olduğunun, meyve veren ağaç taşlanır tabii ki deeee’ ? ??? ? ?

18’ini doldurduğu gibi Türkiye’nin en stil sahibi kadını olma yarışmalarından birine kaydını yaptırmış olan takma kirpikli, kaynak saçlı, kasıklarına kadar çorap çizmeli bir genç kızın ağlamaktan akmış rimelleriyle jüri karşısında günah çıkarma cümlesi. Her eleştiri karşısında gözlerini devirip omuz silkmesinden de anlarız ki ülkenin en kaliteli en tarz sahibi kişisi kesinlikle ondan başkası değildir.

#8 ‘So, just koyver gitsin yağne ağbi’ ? ? ? ? ?

Son zamanlarda türeyen ve çok tutan altyazılı reality kısmet evlerindeki besili ve de kıt Türkçeli gençlerin derdini anlatmaya çalışma cümlesi. Hemen hepsi sakallı ve yürüyen egolu bu kaba saba arkadaşların aralarında yarı İngilizce yarı Türkçe konuşması sayesinde, eğitim sistemimizdeki yabancı dil sorunu da tez vakitte aşılacaktır inşallah.

#9 ‘Bu akşam başlayan dizimiz romantik komedi türünde’ ?‍❤️‍?‍?  ?‍❤️‍?‍?  ?‍❤️‍?‍?  ? ? ?

Birbirine silah çekip gözlerini kısarak atasözü ve deyimler sözlüğünden racon kesen kara bahtlı meczup dizilerin nihayet sonu gelmişçesine; cicili bicili, kirazlı çilekli aşk dizilerine teslim ekranlar. Ünlülerin instagramı atmosferindeki havuzlu evler ve plaza ofisler arasında cereyan eden “ponçik yanaklı bakımsız piremses ile baklava karınlı kasıntı genç patronun dizginlenemeyen gelgitli aşkı” temalı yaz masalları, bu sezon da ekranların en büyük eğlencesi olacak. Her gün bir yenisi başlarken mutlu vuslatlar herkese…

#10 ‘Düğün albümü çok sıradan, yemek takımında da dorelerle lameleri bir arada kullandığı için 1 puan daha kırıyorum’ ? ? ? ? ??

Ekranların yeni trendi olan yeni gelinlerin ev gezmesi programlarından bir final anı cümlesi. Kasnaklı patiskalara elleriyle işliyor katılımcılar yalnız bu puanları. ‘Kızlar’ ifadesi programın kullanmaktan eskiyen sözcüğü bu arada, herkes her cümleye “kızlaaar” diye başlıyor. Toplaşıp birbirinin düğün videosunu izleyip eleştiren, tek tek çeyiz serip havlu kenarı değerlendiren hepsi birbirinden moda takipçisi ve de dekorasyon uzmanı yeni evli kadınların rekabet dolu acımasız yaşamlarına tanık oluyor seyirci de böylece. Bir yastıkta kocasınlar.

Sevim Gözay

Sevim Gözay

93 yılında girdiği medyada birçok yapımda kamera arkasında çalıştı. 2000’de kamera önüne geçti ve kendi programlarına imza attı. Ödüllü programları Stüdyo: Sinematik Portakal ve Cosmopolis’le tanınıyor. Kitapları: Kasetten Canlı (2013), Sinemaskop Randevular (2015).

E-Posta Aboneliği