Dosya

Spor haberleri: Basketbol, voleybol, güreş, halter ve hentbol aramalarının en çok yapıldığı iller

Türkiye’de futbol dışında en çok ilgi çeken sporlardan 5’inin illere göre Google arama verilerini inceledik. Buna göre oransal olarak basketbol için en yüksek arama ilgisi İzmir, Bursa ve İstanbul’da; voleybol için Ankara, İzmir ve Artvin’de; güreş için Burdur, Antalya ve Amasya’da; halter için Bartın, Isparta ve Burdur’da, hentbol için Kastamonu, Rize ve Yozgat’ta görülüyor.

Journo’da geçen yıl yayımlanan bir araştırmada, 4 büyük gazetenin internet sitelerinde 8 gün boyunca yayımlanan 1.778 spor haberinin %83’ünün futbolla ilgili olduğu saptanmıştı.

Peki, futbol dışındaki sporlar, Türkiye’nin neresinde, ne kadar ilgi görüyor? Bu soruyu yanıtlamak için, medyanın futboldan sonra en çok yer verdiği branşlardan üçünün (basketbol, voleybol ve güreş) yanı sıra, Türkiye’nin uluslararası başarılar kaydettiği haltere ve dördüncü büyük toplu spor kabul edilen hentbola yönelik izlerkitle ilgisini araştırdık.

Son 5 yılda (Mayıs 2018-2023) bu sporların Google’da ne kadar arandığına baktığımızda alttaki sonuçlara ulaştık. Journo’nun açık veri politikası gereği, ham veri kümesini de yine şu sayfada paylaşıyoruz.

İşte sonuçlar:

1. Basketbol ve voleybol, Türkiye’nin batısında daha çok ilgi görüyor

2. Güreş, Akdeniz'in batısında daha popüler

3. Halter, Türkiye'nin iç kesimlerinde çok aranıyor

4. Hentbola ilgi Kastamonu'da yüksek

Halter, güreş ve hentbolun Türkiye genelinde toplam aranma sayısı, diğer iki spordan çok daha düşük. Basketbol bu üç spora kıyasla 10 kat, voleybol ise 7 kat daha çok aranıyor.

Son 5 yılda zamana göre seyir incelendiğinde, voleybol aramalarının, Türkiye Kadın Millî Voleybol Takımı'nın önemli maçlarının olduğu günlerde rekor kırdığı gözleniyor:

Kırmızı çizgi voleybol, mavi çizgi basketbol aramalarını gösteriyor.

"İlgili sorgular" da dâhil diğer ayrıntıları şu sayfada bulabilirsiniz.

İLGİLİ:

4 gazetedeki 1.778 haberin bize söyledikleri: Bunun adı spor değil, futbol haberciliği

Erdem Cürgen

Dünya gazetesi, ABC Medya ajansı ve Seyahatname dergisinde çalıştı. Hürriyet gazetesinin internet sitesinde spor-siyaset, spor-ekonomi ve spor-toplum konularında 70’ten fazla yazı yazdı. Sportmen Tv’de kendi hazırlayıp sunduğu “Karşı Atak” programını yaptı. Serbest gazeteciliğe devam ediyor.

Journo E-Bülten