Dosya

4 gazetedeki 1.778 haberin bize söyledikleri: Bunun adı spor değil, futbol haberciliği

Hürriyet, Sözcü, Sabah ve Habertürk gazetelerinin internet sitelerinde 8 gün boyunca yayımlanan 1.778 spor haberini, branşlara göre analiz ettik. Spor haberlerinin %83’ü futbol, %9.8’i basketbol dalındaydı. Son yıllarda Olimpiyat dâhil uluslararası yarışmalarda Türkiye’ye en çok başarı getiren branşlarda ise 8 gün boyunca tek bir haber bile yayımlanmadı.

Türkiye’nin çok tıklanan yayıncılarından dördünün ana sayfalarında ve spor sayfalarında çıkan spor haberlerini 5-12 Nisan döneminde takip ettik. Günlere göre bu yayınlarda hangi dallarda kaç spor haberinin yer aldığına dair ayrıntılı verileri bu içeriğin sonundaki tabloda bulabilirsiniz.

İncelediğimiz 4 sitede 8 gün boyunca ana sayfa ve spor sayfalarında saptadığınız 1.778 haber içinde adet olarak 10 haberi geçen spor dallarının oranları şöyle oldu:
⚽ Futbol: %83
🏀 Basketbol: %9,8
🏐 Voleybol: %1,5
🏎️ Motor Sporları: %1,3
🤼‍♂️ Güreş: %0,9
🚴 Bisiklet: %0,8
🥋 Dövüş-Savunma: %0,5
🏅 Diğer Sporlar: %2
Yani yayımlanan 10 haberin 8’i futbol kategorisinde. Diğer sporlara en çok yer veren Habertürk’te bile futbol haberi oranı %79.

Dünyada başarılı olduğumuz branşlar spor sayfalarımızda yok

Basketbol ve voleybol gibi zaman zaman salonları futbol stadyumlarından daha çok dolduran dalların bile spor haberciliğinde oran olarak %10’un altında kaldığını görüyoruz.

Türkiye’nin Olimpiyatlar’da en çok madalya aldığı 2 daldan biri olan halter hakkında bu süreçte tek bir haber bile yayımlanmadı. Güreş ise spor haberlerinin sadece %0,5’ini oluşturuyor.

Son yıllarda Olimpiyat dâhil uluslararası yarışmalarda Türkiye’ye en çok başarı getiren dallardan karate, okçuluk ve jimnastik gibi dallarda da hiç haber çıkmadı.

Spor sayfalarında bu kadar çok yer kaplayan futbolun ne kadar nitelikli bir habercilikle ve ne derece kapsamlı olarak ele alındığı da ayrı bir tartışma konusu.

Futbol haberciliği = Dört Büyükler

Futbol konusundaki haberlerin neredeyse tamamının “Dört Büyükler” ile ilgili olduğunu görüyoruz. Kadın futbolunu veya erkekler 2. ve 3. liglerini geçtik, Dört Büyükler dışındaki Süper Lig takımlarının haberleri de spor sayfalarına neredeyse hiç yansımıyor. İncelediğimiz dönemde Fenerbahçe-Galatasaray derbisinin (10 Nisan) oynanmasının da etkisiyle spor sayfalarındaki dört büyük hegemonyası iyice perçinlenmişti.

Bu 4 gazetenin dijitaldeki spor yayıncılığına dair birkaç notla bitirelim.

8 gün boyunca ana sayfalardaki spor haberi adetleri alttaki grafikteki gibi gerçekleşti. Derbinin ertesinde Sabah ve Habertürk‘ün ana sayfasındaki spor haberi adedi kayda değer oranda arttı. Diğer iki gazetenin ana sayfasındaki spor haberi sayısı ise derbi atmosferinde de pek değişmedi:

Futbol dışı en çok haber Habertürk’te, en özgün spor sayfası Sözcü’de

Hem ana sayfa hem de spor sayfasındaki spor haberi adedine baktığımızda bu dönemde bu 4 gazete içinde Sabah‘ın birinci sırada olduğunu görüyoruz. Ancak bu haberlerin neredeyse tamamı futbol hakkında. Araştırma süresince bazı günlerde Sabah‘ın ana sayfasındaki spor haberlerinin %100’ü futboldu.

Futbol dışı spor dallarına en çok yer veren gazete ise Habertürk. Bu gazetenin ana sayfasındaki spor dışı haber oranı bazı günlerde %31’e kadar yükselebiliyor. Bununla birlikte sporseverlerin Habertürk‘ün ana sayfasını takip etmesi yetiyor, çünkü spor sayfasına gidince orada çok fazla ekstra içerik bulunamıyor.

Haber Sitesi Ana Sayfa Spor Sayfası Toplam
Habertürk 198 294 492
Hürriyet 98 254 352
Sabah 205 379 584
Sözcü 75 275 350

Bu 4 yayın içinde, ana sayfadakilere kıyasla spor sayfasında en çok ekstra haber sunan gazete ise Sözcü. Diğer gazetelerin spor sayfalarındaki haberler büyük ölçüde ana sayfalarına alınan spor haberleriyle aynı içerikler oluyor.

Journo‘nun ‘Açık Veri‘yi teşvik politikası gereği, her zaman olduğu gibi ayrıntılı verileri bir tablo olarak yayımlıyoruz:

Didem Çam

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Fotomaç gazetesinde stajyer muhabir olarak görev aldı. 2012 yılından bu yana çeşitli TV, gazete, dergi ve haber portallarında muhabirlik, spor muhabirliği ve editörlük yaptı. Serbest gazeteci.

Journo E-Bülten