Haber

TGC iki gazeteciyi üyelikten çıkardı

Abdurrahman Dilipak (solda) ve Reşat Yiğiz
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak ve Batman Çağdaş gazetesi muhabiri Mehmet Reşat Yiğiz’in Onur Kurulu’nun görüş ve kararı doğrultusunda üyelikten çıkarılmasına karar verdiğini açıkladı.

TGC’den bugün yapılan açıklamaya göre üyelikten çıkarma kararı, Abdurrahman Dilipak’ın İstanbul Sözleşmesi’ni savunan kadınları fahişelikle suçlayan yazısı ve daha sonra bu yazıyı savunmak için yazdığı “İnanmamanız gerekmez mi idi?” başlıklı yazısı nedeniyle alındı.

Dilipak’ın ikinci yazısında “kadınlara yönelik daha önce kullandığı fahişe kelimesinin aslında kadınları değil, LGBT bireylere yönelik yazdığını ifade ettiği, savunma yaparken nefret söylemini pekiştirdiği” görüldü.

Bu yazılar nedeniyle hakkında disiplin soruşturması açılan Dilipak, TGC Onur Kurulu’na sevk edildi. Onur Kurulu’nun verdiği ihraç kararı, Yönetim Kurulu tarafından kabul edildi.

İhraç kararının, Dilipak’ın yazılarının TGC Tüzüğü’ne, Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne, insan haklarına, kadın haklarına, meslek onur ve saygınlığına aykırı olduğu için alındığı vurgulandı.

İntihal fotoğraf, ihraç getirdi

TGC Yönetim Kurulu, Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ne başkası tarafından çekildiği saptanan bir fotoğrafı gönderdiği için Batman Çağdaş Gazetesi muhabiri Mehmet Reşat Yiğiz’i de üyelikten çıkardı.

Yiğiz tarafından gönderilen ve ödüle layık görülen fotoğrafın Agence France-Press’ten (AFP) Bülent Kılıç’a ait olduğu tespit edilmişti. Yiğiz, bu nedenle hakkında disiplin soruşturması açılarak Onur Kurulu’na sevk edilmişti.

Bugünkü açıklamaya göre Onur Kurulu’nun Yiğiz hakkında aldığı üyelikten ihraç kararı, TGC Yönetim Kurulu tarafından kabul edildi.

Karar, Yiğiz’in ödül yönetmeliğine, TGC Tüzüğü’ne, Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne, meslek onuruna aykırı davrandığı, meslektaşının emeğini hiçe saydığı ve kamuoyunu yanılttığı gerekçesiyle alındı.

Yiğiz, hakkında açılan disiplin soruşturması nedeniyle savunması istendikten sonra TGC’ye istifa dilekçesini göndermişti.

Her iki gazetecinin de TGC Onur Kurulu ve Yönetim Kurulu’nun oy birliğiyle üyelikten çıkarıldığı belirtildi.

Journo dikkat çekti, TGC en iyi fotoğraf ödülünü gerçek sahibine verdi

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği