Kitap

Yaza girerken: İlginç ve eğlenceli 9 kitap

Mâlûm, insanımız kitap okumayı pek sevmez.

Ama yazmaya bayılır.

Bu da bizi dünyanın en tuhaf ülkelerinden biri konumuna getiriyor, haliyle.

Evlere şenlik eğitim sistemimizden başlayın, aşırı beyaz un tüketiminin yol açtığı beyin tutulmalarına kadar, upuzun bir nedenler-sonuçlar zinciri var karşımızda.

Ama temel sebep, sanırım, kitap okumanın aşırı ciddi, aşırı sıkıcı, aşırı geren bir eylem olduğu yanılgısı.

90’lı yıllarda bir kamu spotu vardı, okumaya özendirmek için.

Spotta bir maymun ve bir insan gösteriyorlardı. Maymun haliyle maymun maymun bakınıyor etrafına. İnsansa kaşlarını çatmış, beynini çatlatırcasına yoğunlaşmış, kitap okuyor! Ama ne ciddiyetle! Sanırsınız uzay geometrisi çalışıyor.

‘Mesaj’ belli: Maymun olmayın, kitap okuyun! Ciddi olun, düşünmekten kafayı çatlatın!

Adım gibi eminim ki, o kamu spotunu seyretmiş nesil, her kitap gördüğünde ürperiyordur.

Oysa, oysa, oysa… Kitap okumak ne eğlenceli bir şeydir. Bilen bilir.

Bilmeyen de bir an önce öğrensin, ne diyeyim…

Bu vesileyle, sizlere bir liste hazırladım. İlginç, eğlenceli, ezber bozucu kitaplar listesi.

 1. Makul-Bir-Saatte-Yeniden-UyansamMakul Bir Saatte Yeniden Uyansam / Joshua Ferris / Siren
  Son zamanlarda okuduğum ve en sevdiğim kitap, listenin başında: Durup dururken tuhaf e-postalar almaya başlayınca Tanrı’yı aramaya koyulan ateist bir adamın absürt maceraları. İnternet çağının tüm zırvalıkları ve en harbi din ‘kuşku dini’ üzerine nefis yaklaşımlar.
  Kitaptan birkaç alıntı: “Budizm hakkında ne düşünüyorum biliyor musun? Yanlış sorulara iyi cevaplar bulmakta üstüne yok.”
  “Kuşku, insanın Tanrı’ya ulaşmasının en bilgece yöntemidir. Bununla kıyaslandığında tektanrıcılık bir pagan katliamıdır.”
 2. Sisters Kardeşler / Patrick DeWitt / Domingo
  İçine Coen kardeşlerin ruhu kaçmış absürt bir western roman.
  Melankolik bir katilin ‘içli’ anlatımıyla birbirlerine şiddet, kan ve sevgiyle bağlı iki kardeşin, altın peşindeki tuhaf maceraları.
 3. KamcatkaKamçatka / Marcelo Figueras / Doğan Kitap
  Arjantin. Askeri diktatörlük yılları. Bir çocuğun ağzından, annesiyle babasının kaybolma öyküsü. Bu kadar karanlık bir konuyu, bu kadar ilginç, mizah dolu bir anlatımla sunmak da yazarın başarısı.
 4. Hamur Tatlısı Cinayeti ve Az Pişmiş Kelle / Rita Falk / Pegasus
  Dünyanın en şapşal dedektifi ve dünyanın en güzel kasaba polisiyesi.
  İlk roman, Kış Patatesi Köftesi idi. Ondan başlayıp devam ediniz.
 5. Mango Sokağı’ndaki Ev / Sandra Cisneros / OlimposMango-Sokagindaki-Ev
  Dünyanın en dokunaklı, en hazin, en pırlanta gençlik romanı, felaket bir kapakla nasıl katledilmiş, hep beraber görüyoruz. Neyse ki, çeviri kötü değil.
 6. Allak Bullak / Marie-Sabine Roger / Kırmızı Kedi
  Yine, kıyıda köşede kalmış, kıymeti bilinmemiş olağanüstü bir kitap.
  Huzurevi müdavimi yaşlı ve bilge teyze Margueritte ile kocası şapşal ve az çatlak Germain’in aşırı komikli ‘kitap okuma’ maceraları. Filmi de çekilmiş. Başrolde Gerard Depardieu oynamış.
  Birbirinden bu kadar farklı iki insanın çiçek gibi boy atan dostluğu bu kadar mı güzel anlatılır? Her yazarı kıskançlıktan çatlatacak cinsten bir roman.
 7. agactakiAğaçtaki / Janne Teller / ON8
  Tek kelimeyle ‘olağanüstü.’ ‘Anlam’ın peşinde birbirini yiyen bir grup gencin öyküsü. Okuduğum en özgün, en ayıltıcı gençlik romanı.
 8. Bay Tanrı / Alan Lightman / Aylak Kitap
  Bay Tanrı, evreni nasıl yarattığını anlatıyor. Çok eğlenceli, çok hüzünlü, çok tuhaf, çok gerçek bir kitap. Nature kitap için şunu yazmış: “Lightman zaman, uzay, madde ve hayatın kökleri üstüne müthiş bir fabl yazarak, yaratılış üzerine ortaya atılan onca zırvaya şahane bir kontra çıkarıyor.”
  Aynen öyle!
 9. Le Storie dizisi / Çizgi Düşlerle-storie
  Biraz da çizgi roman. Çizgi Düşler’den çıkan bu dizide şimdiye dek yedi kitap yayınlandı bildiğim kadarıyla. Hepsi de birbirinden güzel. Kaçırmayın derim.
Neslihan Acu

Neslihan Acu

İstanbul'da doğdu, 1995'ten bu yana İzmir'de yaşıyor. Boğaziçi Üni. Mühendislik Fak. mezunu. Gazeteciliğe İzmir Life dergisinde röportajlar yaparak başladı. Medyatava'da üç yıl medya yazıları, Yeni Asır'da dört yıl köşe yazıları yazdı. Yayımlanmış yedi romanı var: Meltem K'yı Kim Öldürdü, Kadından Donkişot Olmaz, Ne Güzel Bir Hiçlikti Aşk, Kuzgunun Şarkısı, Artık Ayrılsak Diyorum, İyi Tanrının Çocukları, Z Yalnızlığı.

E-Posta Aboneliği