Haber

Yerelde yolsuzluk haberi yapmak: ‘Gizli saklı işleri açığa çıkarmak istedim’

Güvenlik güçlerinin Hasan Tolga Balcılar'ın konutuna düzenlediği operasyon sırasında bahçedeki kameranın kaydettiği videodan bir kare

Osmaniye’de yerel yöneticilere yönelik yolsuzluk iddialarını haberleştiren Hasan Tolga Balcılar’ın evine güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonun görüntüleri geçen hafta medyaya yansımıştı. Balcılar ile bu olayın perde arkasını konuştuk.

Haberleriyle “gizli saklı işleri açığa çıkarmayı” amaçladığını söyleyen Balcılar, son günlerde artan baskılardan yılmış. “Artık gazetecilik yapmak istemiyorum” derken, gündemde tutmaya çalıştığı iddialar üzerine kendisine ve ailesine yapılanları hatırlatıyor.

Geçen hafta yayımlanan haberlerde Hasan Tolga Balcılar’dan gazeteci olarak bahsediliyordu. Ancak iki sosyal medya hesabı dışında, iddialarına ve haberlerine yer veren bir yayına rastlayamamıştık. Bu nedenle Balcılar’a öncelikle mesleki geçmişini sorduk.

“Osmaniye’de yedi yıldır gazetecilik yapıyorum. Turkuaz Basın Kartı sahibiyim. Elde Demokrasi Haber gazetesinde editörlük yapıyorum” yanıtını veren Balcılar, “Haberlerimi @sondakika.osmaniye adlı Instagram ve @OSondakika adlı Twitter hesabı üzerinden de paylaşıyorum” diye ekliyor.

Belediye ile ilgili yolsuzluk iddiaları

Balcılar’ın belediyeye ve yerel yöneticilere yönelik yolsuzluk iddialarından bazı başlıklar şöyle:

 • Osmaniye’de belediyeye uğramadan maaş alan yaklaşık 620 kişi…
 • Belediyedeki birimler arasında oynanan halı saha maçlarında bir birimin kaleci eksiği sebebiyle dışarıdan kaleci transfer ederek belediyeye işçi alındığını ve sigortalı olarak kalede durduğunu biliyor muydunuz?
 • Zorkun Şenlik Tepesi işi… 8 milyonluk ihale kime verildi?
 • Beton yığınına milyonlar yine göz göre göre gömülüyor.
 • Bazı belediye görevlilerinin ihaleleri organize ettiği ve bu yolla servetini artırdığı iddiaları…

“Osmaniye’de herkes tarafından bilinen ve geçmişte Sayıştay raporlarına da yansıyan usulsüzlükleri ve şaibeleri kamuoyuna duyurmaya çalıştığını” belirten Balcılar bunu şöyle anlatıyor:

 • Bu şaibeleri devam ettiren grupların bağlantılarını ve uzantılarını tespit ederek şimdi ve gelecekte bu kanunsuz eylemlerine devam etmemeleri adına gizli saklı yaptıkları işleri açığa çıkarmak istedim. Amacım, kamuoyu oluşturmaktı. Kanunsuz işlere bulaşmış bu insanlar bundan vazgeçsin ve şehrimiz düzgün işlerle anılsın.

‘Haber yapmamam için telefonlar geldi’

Balcılar, bu iddiaları haberleştirmemesi için önce kendisine para teklif edildiğini, ardından uyarıların ve tehditlerin geldiğini söyleyerek şu ifadeleri kullanıyor:

 • Haber yapmamam için, yaptığım paylaşımları kaldırmam için telefonlar geldi. Tamamını kaydettim. Sonrasında Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara’nın Osmaniye Emniyet Müdürü’ne talimatıyla tarafıma operasyonlar düzenlenmeye başlandı.
 • Toplamda evlerim üç kez arandı. Son aramada yaşadıklarım güvenlik kameralarınca sabittir. Gelen TEM [Terörle Mücadele Şubesi] amiri, kanunsuz ve hukuksuz şekilde polis teşkilatının görev ve yetki alanları dışında olabilecek, insan haklarına aykırı birçok davranışı sergiledi.

‘Vurdular, üzerime çıkıp kafama bastılar’

Balcılar, güvenlik güçlerinin baskını sırasında ters kelepçeyle yere yatırıldığını belirtip “Vurdular, üzerime çıkıp kafama bastılar. Bu anlarımı da cep telefonuyla kaydedip Emniyet Müdürü’ne ve Kadir Kara’ya izlettirdiler” diyor.

Aramanın usulsüz olduğunu, güvenlik güçlerine ışığı açan eşine silah doğrultulduğunu ve ellerinin havaya kaldırılıp tüm evin böyle gezdirildiğini belirtip şunu ekliyor Balcılar;:

 • Bu anları eşimin cep telefonuyla kaydettiğini anlayınca, telefonu elinden zorla alıp kayıtları sildiler. Yine bu da kamera kayıtlarına yansıyor.
 • Hakkımda hiçbir tutuklama gözaltı kararı yokken beni zorla götürmeye çalıştılar. Baktılar götüremiyorlar, bu kez nöbetçi savcıyı arayarak yalan söyleyip mukavemette bulunduğumu, işlerini yaptırmadığımı, aramayı yaptırmadığımı beyan ederek tutuklama talep ettiler.
 • Savcı Hanım ile jandarmanın görüşmesi neticesinde, mukavemet olmadığını, zaten aramayı yaptıklarını jandarma birimleri savcıya bildirdi. Şahıslar böyle de tutuklayamayacaklarını anlayınca, beni eşimin karşısında provoke etmeye, el kaldırmaya başladılar. Böyle de olmadı. Sonuçta tutuklanmadım ve kayıtları kamuoyuyla paylaştım.

Belediye yorum yapmadı, polis açıklama yayımladı

Yolsuzluk iddiaları ve Balcılar’ın yaşadıkları hakkında görüşünü almak istediğimiz Osmaniye Belediyesi, bu konuda yorum yapmamayı tercih etti.

Osmaniye Emniyet Müdürlüğü ise olayla ilgili şu açıklamayı yaptı:

 • Bazı sosyal medya hesaplarında yer alan “Osmaniye’de bir gazetecinin evine baskın yapıldığına” ilişkin iddialar üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.
 • 05.2021 tarihinde Osmaniye Emniyet Müdürlüğü e-posta adresine, “H. T. B.’nin, akrabası olan FETÖ firarisi bir askeri personeli evinde sakladığı” yönünde ihbarda bulunulması üzerine; şahsın ikametinde Cumhuriyet Savcısının talimatı ile arama yapılmıştır.
 • Arama sırasında söz konusu şahıs, kolluk görevlilerimize mukavemette bulunmuş ve bunun üzerine yine Cumhuriyet Savcısının talimatı ile gözaltına alınarak Jandarma Karakol Komutanlığına teslim edilmiştir.

‘Başıma gelenleri gördünüz, bu şartlarda nasıl gazetecilik yapabilirim’

Balcılar, evinin güvenlik kamerası kayıtlarında da görüldüğü gibi, kendisinin güvenlik güçlerine mukavemet etmediğini vurguluyor. Bu olayın sonucu ise yerel medyada habercilik konusunda ağır olmuş görünüyor. Zira Balcılar, “Artık gazetecilik yapmak istemiyorum” derken bunu şöyle açıklıyor:

 • Osmaniye’de gizli kapaklı işler olmasın, her şey şeffaf olsundu amacım. Usulsüzlüğe bulaşmak isteyenler, bunların açıkta olduğunu bilsin ve vazgeçsin istedim. Şehrimiz bu tür olaylarla anılmasındı hedefim.
 • Artık gazetecilik yapmak istemiyorum. Ve toplumu ilgilendiren böyle dosyalarla ilgili haberlere de bulaşmak istemiyorum. Başıma gelenleri gördünüz, bu şartlarda nasıl gazetecilik yapabilirim?
 • Osmaniye çok kötü durumda. Yerel gazeteciler olarak sürekli tehdit ediliyoruz… Gazeteciliği kızım ve eşim için, düzgün insanlar gelinceye kadar yapmayı düşünmüyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – YEREL SANSÜRCÜLERİ HAREKETE GEÇİREN 10 HABER

Cihat Öztürk

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu, serbest gazeteci. 7 yıl Gaziantep Telgraf gazetesinde çalıştı. T24, Gazete Duvar, Gazeteciler Platformu, 9. Köy, Demokrasi İçin Medya ve Bianet’e haber içerikleri üretti, üretmeye devam ediyor. Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Spor Yazarları Derneği ve Türkiye Foto Muhabirleri Derneği üyesi. En sevdiği yazar Mehmed Uzun.

Journo E-Bülten