Haber

Fetisov Gazetecilik Ödülleri: Son başvuru tarihine az kaldı

Fetisov Gazetecilik Ödülleri 2020 ödül töreni ocak ayında İsviçre'nin Luzern kentinde yapılmıştı.
Dünyanın en yüksek para ödülüne sahip gazetecilik yarışması olan Fetisov Ödülleri’nde son başvuru tarihi 1 Ağustos.

“Gerçeği Haberleştirmek” sloganıyla verilen ödülün kurucusu, Rus Bilimler Akademisi üyesi iktisatçı ve ödüllü sinema yapımcısı Gleb Fetisov.

Haberciler, 20 bin kelimeyi aşmayan ve 1 Haziran 2019 – 31 Mayıs 2020 tarihleri arasında yayımlanan yazılı metinleriyle Fetisov Gazetecilik Ödülleri‘ne başvurabiliyor.

Yarışmada dört kategori var: Barışa üstün katkı, yurttaşlık haklarına katkı, seçkin araştırmacı gazetecilik ve çevre gazeteciliğinde mükemmellik.

Her bir kategori birincisinin 100 bin İsviçre frangı (745 bin lira) ile ödüllendirildiği yarışmanın toplam para ödülü 520 bin İsviçre frangı (3.8 milyon lira).

Bir kıyaslama yapmak gerekirse, gazeteciliğin en saygın ödülü sayılan ve ABD’de verilen Pulitzer‘de her kategoride 15’er bin dolar (102 bin lira) dağıtılıyor.

Önde gelen gazetecilik örgütü temsilcileri jüride

Fetisov Gazetecilik Ödülleri’ni geçen yıl Mısır’dan Kanada’ya, Fransa’dan Hindistan’a, Arjantin’den Nijerya’ya dünyanın dört bir yanından gazeteciler kazanmıştı.

Etik Gazetecilik Ağı (EJN) kurucusu Aidan White, Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Direktörü Barbara Trionfi ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Genel Sekreteri Ricardo Gutiérrez gibi gazeteciler ve uluslararası meslek örgütü temsilcileri jüride yer alıyor.

15 Nisan’da açılan başvuru süreci 1 Ağustos’ta sona erecek. Gazetecilik eserlerinin İngilizceye çevrilmesi kaydıyla Türkiye’den de başvuruda bulunmak mümkün.

Değerlendirme sürecinin ardından kısa listeye kalanlar 1 Kasım’da, kazananlar ise 10 Şubat’ta yapılması planlanan törende açıklanacak.

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği