Haber

Seçim ayında 10 bini aşkın sitedeki 770 bin haberde ismi geçen 30 siyasetçi

Journo Haber Gözcüsü ile medyayı farklı açılardan izlemeye devam ediyoruz. Bugün konumuz, seçim sürecinde hangi siyasetçinin haber sitelerinde ne kadar yer aldığı… 10 bini aşkın sitede bir aydır yayımlanan 769.060 adet haberde; Recep Tayyip Erdoğan ismi 255.055, Kemal Kılıçdaroğlu 202.878, diğer 28 siyasetçi ise toplam 311.127 kez geçti.

Kamuoyuna bu ay başında açtığımız Journo Haber Gözcüsü‘nün nasıl çalıştığını şurada anlatmış, ilk bulguları 12 Mayıs’ta paylaşmıştık. Son olarak İrem Gül, verileri yerel medya perspektifinden incelemişti.

Bu kez gözlerimizi Google’a değil, 10 bini aşkın haber sitesine çeviriyoruz. 1-27 Mayıs döneminde bu sitelerdeki tüm içerikleri takip ettik ve en çok haberde ismi geçen 30 siyasetçiyi inceledik. Önce genel sonuçlar:

 

Cumhur İttifakı 317.953, Millet İttifakı 300.894, diğer siyasetçiler ve ittifaklar ise 126.538 haberde anıldı. Tablo şöyle:

123 MB boyutundaki ham veri kümesini şuradan indirebilirsiniz. Tüm analizler, Journo’nun açık veri politikası gereği, gazeteciler ve iletişim araştırmacıları başta olmak üzere kamuoyuyla paylaştığımız bu verilere dayanıyor.

Önümüzdeki günlerde, siyasetçilerin haberlerde olumlu mu yoksa olumsuz mu yansıtıldığını gösteren, GPT-4 yapay zekâ dil modelini kullandığımız duygu analizlerini de Journo'da bulabileceksiniz.

Veri mühendisliğini, DQments altyapısını tasarlayan Emrah Yılmaz'ın yaptığı Journo Haber Gözcüsü ile gözlem verilerini yayımlamaya devam edeceğiz.

İLGİLİ:

Google, haber aramalarında %11 oranında yerel medyayı öneriyor

Emre Kızılkaya

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler lisansının ardından Marmara Üniversitesi'nde Gazetecilik yüksek lisansını tamamladı. 2003-2019 yılları arasında Hürriyet gazetesinde editör, dış haberler şefi ve dijital içerik koordinatörü; Hürriyet Daily News'da idari editör görevlerinde bulundu. İstifasının ardından Harvard Üniversitesi'nde Knight Nieman bursuyla misafir araştırmacı olarak medyada sürdürülebilirlik konusunda çalıştı. Journo'nun proje editörü, Viyana merkezli Uluslararası Basın Enstitüsü'nün (IPI) Başkan Yardımcısı ve IPI Türkiye Ulusal Komitesi Başkanı olarak görevlerini sürdürüyor. Galatasaray Üniversitesi'nde dijital medya alanında doktora yapıyor.

Journo E-Bülten