Dosya

Google, haber aramalarında %11 oranında yerel medyayı öneriyor

Journo Haber Gözcüsü ile Google’ın aramalarda hangi medya kuruluşlarını, ne kadar öne çıkardığını izlemeye devam ediyoruz. Bugün konumuz yerel medya. Google’ın haber konulu 500 bini aşkın Türkçe aramada önerdiği kaynakları saptadık. 7 aylık verilere göre Google algoritması, bu aramaların %11’inde yerel haber sitelerini önerdi.

Gazeteciler ve iletişim akademisyenleri başta olmak üzere tüm kamuoyunun kullanımına ay başında açtığımız Journo Haber Gözcüsü‘nün nasıl çalıştığını şurada anlatmış, ilk bulguları 12 Mayıs’ta paylaşmıştık.

Arama verilerini yerel medya özelinde de inceledik. Buna göre yerel haber siteleri, Google algoritması için öncelikli değil. Bugün itibarıyla haberlerle ilgili aramaların %11’inde Google yerel haber sitelerini öne çıkarıyor.

Journo Haber Gözcüsü’nün web kazıyıcı botları, farklı konumlardan ve kişiselleştirilmemiş tarayıcılar kullanarak her saat haber konulu Google aramaları yapıyor. Bu aramalarda Google’ın, en çok Marmara bölgesindeki yerel haber sitelerini önerdiği (%35) görülüyor.

Google’ın en çok önerdiği 20 yerel haber sitesinin 4’ü Bursa’da. Listenin tepesinde, Bursa Hakimiyet’in bu dönemde Google’daki haber aramalarında 2.251 kez, Bursa’da Bugün’ün ise 1.777 kere önerildiğini görüyoruz.

Rize, Manisa ve Gaziantep‘ten haber siteleri de Google tarafından sıkça öneriliyor.

Google algoritmasının öne çıkarmayı tercih ettiği yerel haber siteleri, kullanıcı talebiyle de uyumsuz görünüyor.

Örneğin Google Trends verilerine göre kullanıcılar, Bursa'da Bugün gazetesini, Bursa Hakimiyet gazetesinden daha çok arıyor. Buna karşın Google algoritması, Bursa'da Bugün'ü daha fazla öneriyor. Benzer bir uyumsuzluk farklı illerdeki haber siteleri için de geçerli.

Bu durum, Google algoritmasını tasarlayan insanların el yordamıyla bazı siteleri ön plana çıkarmayı tercih etmesinden kaynaklanmış olabileceği gibi, ilgili haber sitelerinin arama motoru optimizasyonundan (SEO) da kaynaklanıyor olabilir.

Veri mühendisliğini, DQments altyapısını tasarlayan Emrah Yılmaz'ın yaptığı Journo Haber Gözcüsü ile gözlem verilerini yayımlamaya devam edeceğiz.

İLGİLİ:

Anahtar kelime doldurma: Haber siteleri ve Google, SEO ile interneti çöplüğe çevirdi

Journo Haber Gözcüsü: Google algoritmasını ve haber sitelerini izliyoruz

İrem Gül

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Radyo ve Televizyon Teknolojisi Bölümü mezunu. Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyor. Beyoğlu Belediyesi İstihdam Merkezi’nde, İstanbul Üniversitesi Radyosu’nda ve Journo'da staj yaptı.

Journo E-Bülten