Haber

T24’ten Microsoft’a tepki: Mahkeme kararı olmadan siteye erişimi engellediler

Microsoft'un Azure adlı bulut bilişim platformunu, Türkiye'deki birçok haber sitesi sunucu altyapısı için kullanıyor.

Beşiktaş’ın geçici teknik direktörlüğüne getirilen Burak Yılmaz, eşini darp ettiği iddiasıyla ilgili yanıtını içeren 2016 tarihli bir haberin kaldırılması için, T24’ün sunucu hizmeti aldığı Microsoft’a başvurdu. ABD merkezli şirket ise mahkeme kararı olmamasına rağmen sadece bu habere değil, T24’ün bütün içeriklerine erişimi 4 saati aşkın bir süre boyunca engelledi.

T24’ün bugünün ilk saatlerinde yayımladığı haber şöyle:

* * *

T24’ün sunucu hizmeti aldığı Microsoft, Beşiktaş’ın geçici teknik direktörü Burak Yılmaz’ın, eşine “şiddet uyguladığı” iddialarına verdiği yanıtı içeren haberi nedeniyle dün akşam 22.00 sıralarında T24’ün bütün içeriklerine erişimi engelledi. HERHANGİ BİR YARGI KARARI BULUNMAMASINA RAĞMEN MİCROSOFT’UN KESTİĞİ T24’ün yayınına 30 Ekim saat 22.00’den 31 Ekim 02.15’e kadar, 4 saat 15 dakika ulaşılamadı.

T24, kendisine dün akşam bildirimi yapılan Burak Yılmaz’a ilişkin haber nedeniyle bütün içeriklere erişim engeli getirilmesinin hukuka ve basın özgürlüğüne aykırı olduğunu belirterek engelin kaldırılması için girişimlerde bulundu. Ancak Microsoft Türkiye ve partnerleri erişim engelini kaldıramadı. Erişim engeli sorununun çözülememesi üzerine T24 Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin’i aradı. Özbilgin’e ikinci arayışında ulaşabilen Akın, “bir içeriğe ilişkin başvuru nedeniyle bütün sitenin içeriğine erişimin engellendiğini, başvuruya ilişkin haberin onlarca mecrada halen yayında olduğunu, URL engeli kararları veren devlet organlarının da 14 yıldır yapmadığı sitenin tamamına erişim engeli uygulamasının derhal kaldırılması gerektiğini” söyledi.

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin, Akın’a, “Beni bu saatte niye rahatsız ediyorsunuz, siz kim oluyorsunuz ulan! Beni bir daha aramayın” karşılığını verdi. (T24 bu konuşmaya ilişkin kayıtları saklı tutmaktadır).

Burak Yılmaz: Üzüldüm

Burak Yılmaz ise, Microsoft’un T24’e yaptığı bildirim adresiyle temas kuran T24’e, sitenin tamamına erişimin engellenmesine ilişkin olarak, özetle, “Sadece haberin kaldırılmasını talep ettim, neden böyle oldu anlayamadım; üzüldüm, siteyi kapatmak gibi bir amacım yoktu, kusura bakmayın” ifadelerini kullandı.

T24’ün krizi sosyal medyadan duyurması ve “Türkiye’de T24’e yaptığınız uygulama gibi, örneğin New York Times veya Washington Post gibi mecraların bütün yayınlarına erişim engeli getirebiliyor musunuz?” ifadeleri eşliğinde Microsoft temsilcileriyle yürüttüğü temasların ardından, saat 22.00’de kesilen T24 yayını, 4 saat 15 dakika sonra, saat 02.15’te erişime açıldı.

Güncelleme notu (2 Kasım 2023) – Olayın teknik ayrıntılarını ve Microsoft’tan gelen yanıtı Füsun Sarp Nebil yazdı:

İLGİLİ:

Dijital sansürde Türkiye rekoru: 574 bini aşkın alan adı ve web sitesi engellendi

‘Mark Zuckerberg 21. yüzyılda ifade özgürlüğünün anlamını kavrayamıyor’

AB araştırması: Dezenformasyon oranı en yüksek platform Twitter

Yanlış bilgi yaymasına rağmen Google’dan para alan yayıncı oranı en yüksek Türkiye’de

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten