Haber

Ücret ayrımcılığı: Washington Post gazetecileri kendi kurumlarını soruşturdu

ABD’nin en saygın gazetelerinden Washington Post, ücretlerde ayrımcılık yapılıp yapılmadığını kanıtlayacak verileri kamuoyuna açıklamadı. Bunun üzerine gazetenin sendikalı habercileri, toplu iş sözleşmesindeki bir maddeden hareketle kendi kurumlarından bu verileri talep etti. Gelen verileri başlarında Pulitzer ödüllü bir araştırmacı gazetecinin bulunduğu ekip inceledi. Washington Post’un kadın ve beyaz olmayan gazetecilere, beyaz erkeklere kıyasla daha az ücret ödediği ortaya çıktı.

Washington Post’tan 29 gazetecinin sendikanın internet sitesinde yayımladıkları son rapor, kendi kurumlarındaki ücret eşitsizliğine dair ayrıntılı bir araştırmacı gazetecilik örneği.

Veri gazeteciliğinde Pulitzer Ödülü kazanan Steven Rich’in liderliğini yaptığı ekip, bir süre önce Washington Post yönetimine başvurup toplu sözleşmeden kaynaklanan sendikal haklar gereği şirketin gizlenen ücret bilgilerini almıştı.

Raporun girişinde şöyle denildi: “Washington Post çalışanları şirketimizin gazetecilik sektöründe liderliğini sağlamak için çok emek veriyor. Sendikamızın üyeleri Washington Post’un kendi çalışanlarına iyi davranmak konusunda da liderlik etmesini bekliyor. Cinsiyetinden, ırkından, dininden, yaşından veya pozisyonundan bağımsız olarak her çalışanın dinlendiği, saygı gördüğü ve adil ücret aldığı bir ortam geliştirmek istiyoruz.”

‘Verilen sözler somut verilere dayanmalı’

Gazete yönetiminin de bu yönde sözler verdiğini belirten çalışanlar, bu taahhütlerin somut verilere dayanması gerektiğini vurguladılar. Raporda, “Washington Post kendi ücret sistemiyle ilgili bugüne dek detaylı bir araştırma yapıp bunu kamuoyuna açıklamadı. Bu yüzden bu yıl gazetedeki sendika olarak kendi araştırmamızı yapmaya karar verdik” denildi.

İnfografiklerle desteklenen rapora göre Washington Post yazı işlerine dair bazı bulgular şöyle:

* Kadınlar erkeklerden yılda ortalama 18 bin dolar daha düşük ücret alıyor. Bu ücret adaletsizliği, 40 yaş altında daha derin.

* Erkekler terfi ettiklerinde kadınlara kıyasla daha yüksek oranda zam alıyor. Terfiler performans değerlendirme yöntemiyle yapılıyor ancak bu sistemde yüksek not alanların büyük çoğunluğu erkekler.

Bezos döneminde kaydadeğer iyileşme olmadı

* Diğer ırklara mensup çalışanlar, beyaz erkeklerden daha düşük ücretler alıyor.

* Amazon kurucusu Jeff Bezos’un Washington Post’u satın almasından bu yana gazete içindeki ücret eşitsizliği bir miktar düşmüş olsa da, çoğu çalışan açısından kaydadeğer bir gelişme olmadı.

* Washington Post’taki sendikalı çalışanların üçte ikisine, yani 707’sine aylık sabit bir ücret ödeniyor. Bu çalışanların ortalama maaşı yılda 112 bin 383 dolar. Ancak yüksek maaşlı az sayıda gazeteci ayrı tutulursa, ortalama maaşın 99 bin 904 dolar olduğu görülüyor. Geri kalan çalışanlar ise saat başı ortalama 29.23 dolarlık ücret alıyor. Çalışanların yüzde 53.4’ü kadın, yüzde 46.6’sı ise erkek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – ABD MEDYASINDA SENDİKALAŞMA DALGASI BÜYÜYOR

Banu Tuna

1974 İstanbul doğumlu, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Gazeteciliğe 1997’de GazetePazar’da başladı. 20 yılı aşkın süre muhabirlik, editörlük, haber müdürlüğü, haber koordinatörlüğü gibi mesleğin farklı alanlarında çalıştı. 2019'a kadar Hürriyet gazetesinde muhabirlik ve editörlük yaptı. İnsan hakları hukuku alanından yüksek lisans eğitimini sürdürüyor.

E-Posta Aboneliği