Dosya

Yerel medyada ne var ne yok? 81 ildeki haber sitelerinin içeriklerini ve arayüzlerini araştırdık

2024’te yerel medyanın manzarasını, bu kez 81 haber sitesindeki belli başlı içerik türleri ve anasayfalardaki arayüz özellikleri üstünden inceliyoruz.

İncelediğimiz yerel haber sitelerinin hepsinde site içi arama özelliği, sosyal medya hesaplarının bağlantıları, iletişim ve künye bölümleri var. Son iki bölüm genelde anasayfaların ya sol üst kısmında ya da en alt bölümünde yer alıyor.

Diğer arayüz özelliklerine ve içerik türlerine baktığımızda ise farklılıklar görmeye başlıyoruz. Örneğin bazı sitelerde, “en çok izlenen filmler” gibi sık rastlanmayan bölümler var. Buna karşın yerel haber sitelerinin çoğunda (%63), kullanıcılar için çok daha önemli sayılabilecek arşiv bölümü yer almıyor. Site içi arama özelliği üstünden dijital arşive erişim sağlayan bazı yayıncılarda ise eski haberlere erişilemiyor.

2024’ün başı itibarıyla, 81 ilden rastgele seçtiğimiz bu yerel haber sitelerinin %59,2’sinde resmî ilan bölümü var. Arşiv alanı genelde sitenin üst ve alt kısımlarında, resmî ilanlar ise genellikle sitelerin üst, orta ve alt kısımlarda bulunabiliyor.

Site içi düğmeler, kullanılan yazı tipleri, “banner” yoğunluğu, renkler ve sayfa kenar boşlukları siteden siteye çok değişken bir manzara sunuyor. Yerel medyada da sitedeki alanların dört bir yanını reklamlar donattığı için haberler kaybolabiliyor. Sade tasarımlı, haberin rahatça seçildiği site sayısı çok az.

Yerel haber sitelerinde en yaygın içerik kategorilerinden biri yazarlar. Bu bölüm genelde sayfanın ortalarında yer alıyor. Birçok yerel haber sitesi, kendi basılı gazetesinin birinci sayfasının görüntüsüne de anasayfasında yer veriyor. Farklı ulusal gazetelerin manşetlerine ve birinci sayfalarına yer veren yerel haber siteleri de az değil.

Her 10 yerel haber sitesinden yaklaşık 7'sinin yer verdiği döviz kurları ve hava durumu bölümlerindeki bilgiler güncel. Yerel medyanın birçok takipçisinin önemsediği futbol puan durumu sitelerin çoğunda var. Nöbetçi eczaneler ise yerel haber sitelerinin %33'ünde sunuluyor.

81 haber sitesinin sadece 4'ünün mobil uygulaması var. Yalnızca 1 sitede dil seçeneğinin sunulduğunu ve bu seçeneğin faal olmadığını saptadık. 4 siteden 1'inde yer alan imsakiye genelde anasayfanın altında yayımlanıyor. Bazı yerel haber sitelerinde sunulan diğer unsurlar şöyle:

  • Günün fotoğrafı, rüya tâbirleri, biyografiler, radyo, kaybettiklerimiz, nostaljik fotoğraflar, en çok okunan haberler, taziyeler, e-gazete, e-dergi, anketler, firma rehberleri, karikatürler, şans oyunları sonuçları, yemek, mizah, günün sözü, can dostlarımız, gezilecek yerler, şiir köşesi, tasavvuf ve fıkıh, edebiyat köşesi, entelektüel bakış

Bu mini araştırmanın ham veri kümesine şu sayfadan erişebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yerel medyada en çok YouTube abonesi Trabzon, Hakkâri ve Bartın’da

İki haritayla: Hangi ilde, hangi medya kuruluşu daha çok aranıyor?

100 haber sitesini inceledik: Bizi en çok gözetleyen A Haber, en yavaşı Takvim

Barış Dönmez

2014 yılında Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra birçok medya kuruluşunda muhabir ve tasarımcı olarak görev aldı. 2020 yılında serbest gazeteci olarak çalışmaya başladı.

Journo E-Bülten