Mobil Oyuncak

Mobil gazetecilik için kamerası en iyi telefonlar

“En iyi kamera o an yanınızda olandır” sözü kuşkusuz bugün de doğru. Üstelik bir haberin belgelenmesi söz konusu olduğunda üstün bir görüntü kalitesi genelde önemli bir kıstas olarak görülmüyor. Öte yandan günümüzde birçok cep telefonu, bu açıdan gerekli asgari özellikleri sunmanın ötesinde, görsellikte profesyonele yakın bir tat yakalamaya da imkân veriyor. Dolayısıyla gazeteciler, “o anda” yanlarında olacak telefonu seçerken, daha yüksek bir görsel prodüksiyon kalitesini de hedefleyebilir.
Telefon seçerken nelere dikkat edilmeli

Bu açıdan özellikle iki noktaya dikkat etmek gerekiyor:

  1. Eldeki cihaz ne olursa olsun, onu en verimli şekilde kullanmak için gerekli koşulları (ses, ışık, stabilizasyon vb.) iyi ayarlamak. Gerekirse ve imkân varsa harici mikrofon, ışık ekipmanları, denge cihazları veya tripodla telefonu desteklemek.
  2. Bir telefon seçerken multimedya prodüksiyon konusunda ondan tam olarak ne beklediğimizi belirleyerek karar vermek. Örneğin bazı marka ve modeller arka kameranın video stabilizasyonu ile, diğerleri ön kamerasının fotoğraf kalitesiyle (yani selfie performansıyla) öne çıkıyor.

Tüm bu değişkenleri akılda tutmakla birlikte, kamera performansına göre telefon seçerken genel bir rehber niteliğindeki DxOMark skorları da dikkate alınabilir.

2008 yılında Fransa’da kurulan şirket, telefonlar da dahil elektronik cihazların görüntüleme kalitesini bilimsel yöntemlerle analiz edip notlandırıyor.

Şubat 2019 itibariyle DxOMark’ın kamera açısından en iyi beş telefon modeli şöyle:

  1. Huawei Mate 20 Pro
  2. Huawei P20 Pro
  3. Samsung Galaxy S10 Plus
  4. Xiaomi Mi 9
  5. Apple iPhone XS Max

(tam liste ve detaylar)

DxOMark incelemesine bakılırsa, henüz selfie performansı test edilmediği halde Xiaomi’nin yeni modeli Mi 9 ile en iyi kameralı telefonlar listesine bu ay hızlı bir giriş yaptığı görülüyor.

Varsayılan modunda dahi 4K çözünürlükte çekim yapabilen ve mobil videodaki performansıyla zirveye yerleşen üç kameralı bu model; iPhone XS Max, Google Pixel 3 ve Samsung Galaxy Note 9 gibi iddialı cihazları geride bırakmış durumda.

Bunlara da dikkat

  • Yine de Techradar’da 21 Şubat’ta yayınlanan bir haberde de belirtildiği gibi, DxOMark skorlarını dikkatli incelemek gerekiyor çünkü geniş açı lensler ve RAW formatı desteği gibi, iyi bir telefon kamerasına önemli değer katan özellikler bu puanlamada yer almıyor.
  • Ayrıca gazetecilerin, Huawei ve Xiaomi gibi Çin markalarında casus yazılım ve donanımlar bulunduğu yönündeki iddiaları da dikkate alarak ihtiyatlı davranmasında fayda var.
Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gelişen haber üretim teknolojileri, gazetecilerin sorunları, medya ekonomisi ve gelir modellerine ilişkin gelişmeler Journo’nun öncelikli temaları.

E-Posta Aboneliği