Haber

Ekranlarda Cumhuriyet Bayramı: 29 Ekim’de 7 TV kanalının ana haber bültenlerini izledik

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümü olan 29 Ekim’de 7 televizyon kanalındaki ana haber bültenleri toplam 6 saat 50 dakika 51 saniye yayın yaptı. Bu yayınların 4 saat 29 dakika 23 saniyesi Cumhuriyet Bayramı hakkındaydı.

Fox TV, Show TV, Sözcü TV ve Star TV ana haber bülteninin tüm içeriğini Cumhuriyet Bayramı’na ayırdı. 7 kanal içinde sadece Beyaz TV’de diğer konulardaki haberlerin sayısı Cumhuriyet Bayramı haberlerini geçti.

Fox TV, Show TV, Sözcü TV, ATV, Kanal D, Star TV ve Beyaz TV’nin 29 Ekim 2023 tarihli ana haber bültenlerinde toplam 114 haber yayımlandı. Bunların 79’u Cumhuriyet Bayramı, 35’i diğer konular hakkındaydı.

İzlediğimiz kanallar içinde sadece Beyaz TV diğer konulara Cumhuriyet Bayramı’ndan daha fazla süre ayırdı. 40 dakika 30 saniyelik ana haber bülteninin 21 dakika 4 saniyesi diğer konulardaydı.  Cumhuriyet Bayramı dışındaki konulara en çok yer veren ikinci kanal ise 20 dakika 59 saniye ile Kanal D oldu. 29 Ekim’de diğer konulara da ana haber bülteninde yer veren son kanal ise ATV idi.

Diğer haberler: Savaş, kaza, ölüm, saldırı

Bu 3 kanalın da bülteninde yer verdiği ortak konu İsrail-Gazze savaşı oldu. ATV’nin Cumhuriyet Bayramı dışındaki haberleri sadece bu savaşla ilgiliydi. Beyaz TV ve Kanal D’deki 30 adet haberin konusu kaza, ölüm ve saldırı gibi olaylardı. Beyaz TV kaza, ölüm ve saldırı haberlerine 16 dakika 50 saniye, Kanal D ise 15 dakika 18 saniye ayırdı. İsrail-Gazze savaşınaysa 3 kanal toplamda 14 dakika 29 saniye yer verdi.

İncelenen kanallardan Show TV, ATV ve Kanal D; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının tamamını yayımladı. Bu nedenle bu üç kanalın ana haber bültenlerinin toplam süresinin dörtte birinden fazlası Erdoğan’ın konuşmasına ayrılmış oldu. Ayrıntılar, alttaki tabloda:

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: VERİ GAZETECİLİĞİ

Manşetlerde Gazze: “Neredeyse savaş çığlıkları atan gazeteler, haber siteleri var”

Manşetlerdeki 250 haberi inceledik: Sadece %31’inde “kadının adı” var

100 haber sitesini inceledik: Bizi en çok gözetleyen A Haber, en yavaşı Takvim

Burak Altınok

2021 yılında İstanbul Arel Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Lisans eğitimi süresinde katıldığı TGC Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması’ndan çeşitli ödüller aldı. 2019 yılından beri çeşitli platformlar için serbest gazeteci olarak içerikler üreten Altınok, Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü’ndeki yüksek lisans eğitimine devam ediyor.

Journo E-Bülten