Mobil

En iyi telefon modelleri 2020: Gazeteciler için bir liste

Mobil cihazlardan beklentilerin büyük olduğu bir yılı geride bırakırken, 2020’de piyasaya çıkacak en iyi cep telefonu modellerini teknoloji editörlerine sorduk. Gazeteciler için iki kritik alanda çok daha işlevsel cep telefonları yeni yılda raflardaki yerini alacak: Daha iyi kameralar ve daha iyi mikrofonlar. Ayrıca 5G’nin Türkiye’de de devreye girmesiyle yeni telefon modellerini kullanarak yüksek çözünürlüklü canlı video yayını yapmak mümkün hâle gelecek. Gazetecilere göre 2020’nin en iyi telefon modellerini derledik. Kimisi performans canavarı, kimisi ucuz, kimisi uzun batarya ömrü ile ön plana çıkıyor. Teknoloji editörlerinin farklı modelleriyle andığı markalar; Huawei, OnePlus, iPhone, Samsung, Xiaomi, Oppo ve Honor Play oldu.

Türk Lirası’ndaki değer kaybı ve ek vergiler nedeniyle son model cep telefonlarını Türkiye’de satın almak 2019’da daha maliyetli hâle geldi. Cep telefonlarını mesleklerini yapmak için bir araç olarak da kullanan birçok gazeteci, son model bir telefon almayı artık bir tür yatırım olarak görüyor. Bu yüzden daha uzun süre kullanılabilecek, ihtiyaçları en etkin şekilde karşılayabilecek, en uygun cep telefonu modelini seçebilmek artık daha da önemli.
Bu konuda bir rehber olması amacıyla teknoloji editörleri ve yayıncılarından hem 2019’un bir değerlendirmesini yapmalarını, hem de 2020 yılının gazetecilerin gözüyle en iyi cep telefonu modellerini listemelerini istedik. Elbette herkesin ihtiyaçları ve zevkleri farklı olabiliyor. Bu yüzden listemiz, iyiden kötüye bir sıralama içermiyor. Görüşmelerimizde teknoloji editörlerine şu iki soruyu sorduk:

a. Bir gazeteci olarak mevcut cep telefonu modellerini teknik özellikleri ve fiyatlar açısından değerlendirdiğinizde sizin sıralamanız nasıl olur? Bu telefonları seçmenizin nedenleri nelerdir?

b. 2020 yılında piyasaya çıkacak cep telefonu modellerinden hangileri sizce gazeteciler için en uygunları olacak?

1. Huawei Mate 30 Pro: Fotoğrafta en başarılı model

GZT Teknoloji editörlerinden Yunus Emre Şahin, Türkiye’de henüz piyasaya çıkmayan Huawei Mate 30 Pro’nun fotoğraf konusunda en başarılı model olduğu görüşünde:

“Android ekosistemindeki çeşitlilik artmaya devam ediyor. Burada Samsung, Huawei ve Xiaomi gibi dev isimler var. Hatta OPPO da yenilikçi ürünleriyle pastadan pay almaya çalışıyor. Doğal olarak Apple da geride kalmamak için birçok farklı parametreyi göz önünde bulunduruyor. Eskiden her yıl tek model duyuran şirket, artık ihtiyaçlar doğrultusunda üç yeni model üzerine gidiyor.”

“Yeni bir telefon satın alırken temel seçim kriteri platform. Zira hem Android hem de iOS’ta çok fazla seçenek var. Tabii bu esnada eski ya da mevcut kullandığınız telefonun önemi de büyük. Eğer Android’in esnekliğine alıştıysanız fiyat ve diğer detayları da göz önünde bulundurarak tercihinizi bu yönde yapabilirsiniz. Ya da yıllardır iOS’un basitliğine, arayüzüne ve özelliklerine alıştıysanız yeni iPhone’lardan birini seçmeniz daha mantıklı olabilir.”

Çift arka kamera ve portre modu yeni kriterler

“Satın alma kararı verildiğinde en önemli nokta ise fiyat. Bugün 1000 TL’den, 15.000 TL’ye kadar uzanan epey geniş bir yelpazeden bahsediyoruz. Android ve iOS arasında seçim yaptıysanız aslında filtreleri büyük ölçüde tamamlamış oluyorsunuz. Sosyal medya ve özellikle de Instagram etkisiyle artık kameranın da önemi çok büyük. Çift arka kameralı modeller portre modları sayesinde arka plan ve konu arasında alan derinliği oluştururken üç ve dördüncü kameralar Instagram fotoğrafçılığına yeni bir boyut kazandırıyor.”

“Ben fotoğraf konusuyla yakından ilgiliyim ve şu anda bu noktada en başarılı telefon Huawei Mate 30 Pro. Listem iPhone 11 Pro Max ve Galaxy S10 serisi şeklinde devam ediyor. En tepeden başladık ama giriş ve orta seviyeye dair de birkaç kelam edelim. Samsung, yeni nesil Galaxy A serisiyle epey radikal kararlar alarak üç ve dört kamerayı deniyor, iyi de yapıyor. Yenilikçi özelliklere uygun fiyata erişmek isteyenler bu aileye göz gezdirebilir. Benzer durum Huawei’nin P ailesindeki Lite modeller için de geçerli.”

2020 katlanabilir telefonların yılı olabilir

“Mobil anlamda 2019’dan beklenti çok büyüktü. Özellikle de Barselona’daki Mobile World Congress esnasında bunu fazlasıyla gördük. O dönemde yakından inceleme fırsatımız olmasa bile (cam stand içinde sergilendiği için) Samsung ve Huawei katlanabilir modellerini tanıttı. Her ne kadar sonrasında katlanabilir ekranlarda çeşitli problemler yaşansa da her iki şirket de bu alandaki çalışmalarına devam ediyor. Yani aslında 2019 akıllı telefonlar için radikal değişikliklerin yapılacağı bir yıl olacaktı. Ama ne yazık ki aksaklıklar sebebiyle bu durum pek de gerçeğe dönüşmedi. Artık sıra 2020’de! Önümüzdeki sene katlanabilir telefonlar konusunda yeni atılımlar bekliyorum. Üstelik yalnızca Samsung ya da Huawei değil, diğer birçok şirket de işin içine giriyor. Dolayısıyla 2020 katlanabilir telefonlar açısından fark yaratabilir, göreceğiz.”

Ek kamera ve mikrofona gerek kalmıyor

“Evet, akıllı telefon kameraları o kadar iyi bir seviyeye geldi ki çoğu basın mensubu ek bir kamera kullanmadan yayın yapabiliyor. İyileştirme devam ediyor. Yani gelecek yıl çıkacak olan telefonlar kamera konusunda daha da ileri gidecek. Bir dönem MP (megapiksel) savaşları vardı, o artık yerini ‘zoom’ yeteneklerine bıraktı. Katlanabilir modellerle bunun değişeceğini düşünüyorum.”

“Akıllı telefonla yayıncılığın en sancılı noktalarından biri mikrofon kalitesi. Telefon kameraları çevre seslerden çok fazla etkileniyor. Ama bu da aşılacak. Ya da en azından ek bir mikrofona ihtiyaç yavaş yavaş azalacak diyebilirim. Doğrudan model işaret etmeyeyim ama bu konuda mikrofon teknolojilerini geliştirmek isteyen çok fazla telefon üreticisi var. Yani mobilde 2020’den epey umutluyum diyebilirim 🙂 ”

2. Oneplus 7T: Fiyat performans oranında en iyi alternatif

Teyit.org editörlerinden ve Medyapod programcılarından Emre Saklıca, Mate 30 Pro’nun yanı sıra, OnePlus 7T’nin de fiyat/performans oranıyla ön plana çıktığını düşünüyor:

“Telefon sıralaması yapacak olursak, kesinlikle zirvemde şu anda piyasadaki telefonlar arasında Mate 30 Pro ve OnePlus 7T olurdu. Şu an en iyi kamera tartışmasız ve açık ara Mate 30 Pro’da. OnePlus 7T ise fiyat/performans olarak en iyi ürünlerden biri. Ancak bu modeller Türkiye’de satılmıyor şu anda. Hatta OnePlus’ın garantili satışı olma ihtimali de yakın gelecekte görünmüyor. Bu yüzden diğer ürünleri tercih etmek zorunda kalabiliriz.”

“P30 Pro fazlasıyla iyi bir telefon. Huawei yazılım konusunda da müşterisine iyi bir atmosfer sunuyor. 5.000 TL altında Mi 9 ve P30 arasında tercih yapılabilir. 4.000 TL altında Mi 9T Pro olur. Düşük fiyat aralığında en iyi tercih Xiaomi. Ama günün sonunda şunu söyleyebilirim: Garantisiz almayı göze alıyorsanız OnePlus hâlâ benim gözdem. Bu ürünler hem iyi kamera, hem de performansı bir arada sunuyor. Tercih ederken, RAM ve işlemciyi atlamayın. Ancak daha da önemlisi yazılımınızın güncellenebilir olacağından emin olun. iOS ürün alınacaksa iPhone 11 çok iyi bir ürün. 11 Pro ise kamera açısından uçuyor.”

‘5G’nin ne kadar hızlı yayılacağını kestirmek zor’

“2020’de telefon alırken biraz daha temkinli olmakta fayda var. 5G teknolojisinin ne hızla yayılacağını kestirmek zor. 2021’de birden geçmiş olursak eldeki telefonları yine değiştirme hevesine girebiliriz. Yılda bir telefon alma imkanımız olduğunu da düşünmüyorum. 5G çıkınca ister istemez şartlar ona geçişe zorlayacak. Mesela 4G’ye ben geçmem diyen herkes şimdi 3G hızına düşünce ciddi rahatsızlık duyuyor. Bunların hepsi kısa süre içinde oldu. O yüzden telefon alacakken 5G modeme sahip telefonlara öncelik vermek daha akıllıca olacaktır. Katlanabilir telefonlar ve benzeri konularda ise acele etmemekte fayda var. Yeni Snapdragon modeline göre konumlanacak ürünleri merak ediyorum. Bir model söylemek zor gibi şu anda ama OnePlus’ın yeni telefonu en merak ettiğim ürün olacak. Ve tabii ki her şeye rağmen iPhone 12 ya da adı her ne olacaksa…”

3. iPhone 11 Pro Max: İlk geniş açılı kamera

Hürriyet Teknoloji editörü Selim Öztürk ise iOS ekosisteminde kalmak isteyen gazeteciler için, ilk kez geniş açılı kamera sunan iPhone 11 Pro Max’ın iyi bir terfi seçeneği olduğunu vurguladı:

“Herkesin kendi çapında telefonlara bir bakışı var. Benim gibi yıllardır iPhone, Apple Watch, Apple TV, iPad ve Mac kullananlar, telefonlarını yenilerken bu ekosistemden çıkmamayı tercih edebilirler. O yüzden benim için iPhone öncelikli. Ama farklı kullanıcı profiline sahip biri başka marka ve modellere de yönebilir.”

“Ben iPhone 11 Pro Max kullanıyorum, fiyat olarak elbette çok tavsiye edebileceğim bir ürün değil ama standart bir iPhone kullanıcısının terfi etmek istediğini düşündüğümüzde iyi bir modeldir. iPhone 11 Pro’yu liste başı yapabilirim. iPhone 11 Pro Max’in ilk defa geniş açılı kamera sağlaması gibi özellikleri var. Üç kameralı bu seride fotoğraf olsun, video olsun, görüntü kaliteleri çok yüksek. Fotoğraf ve video odaklı çalışıyorsanız kesinlikle bu telefonlar işinize yarar. Uygulamalarla video montajını da cihazda yapabilirsiniz. Üstelik, fiyatlarına baktığınız zaman Samsung’a yakın fiyatlar…”

En iyi Android telefonlarda alternatif bol

“İkinci olarak; Huawei P30 Pro… diğer telefonlara göre fiyat olarak yarı yarıya düşük. Fotoğraf çekimi söz konusu ise üstüne şu anda yok. Dijital zoom yapması satışa çıktığı zaman bayağı ses getirmişti. Bir de hakikaten batarya ömrü çok uzun. Ben ikinci telefon olarak da kullanıyorum hatta.”

“Üçüncü olarak; Xiaomi’nin Redmi 8 Pro ürünü güzeldir. Fiyatı gerçekten çok uygun. Özelliklerine baktığımı zaman gayet başarılı. Cihazın kamerası da gayet başarılı ve o fiyat kategorisindeki diğer telefonlardan farklı olarak, özelliklerinin çoğu ile  üst seviye bir telefon. Bir tek işlemcisinden kısmışlar.”

Daha yüksek fiyatlı alternatifler

“Dördüncü olarak; OPPO Reno 2, fiyatı 5.000-5.500 TL gibi… Hatta OPPO için, ‘Android dünyasının Apple’ı gibi’ derler. Daha şık ürünler üretir. Fiyatları da yüksektir ama kendine has niş bir alıcı kitlesi vardır. Kamerası gayet başarılı. ‘Pop up’ kamera olduğu için sadece kullanırken otomatik olarak açılıp sonra kasada kayboluyor. Ancak dezavantajı, bu mekanizma nedeniyle telefonun ağırlığının artması. Yine de genel olarak başarılı bir telefon.”

“Beşinci olarak; Galaxy Note 10 ya da Note 10 Plus diyebilirim… Zaten Note serisinin yıllardır değişmeyen sadık bir kitlesi var. Bu seriyi genelde fiyat konusunda eleştirdik. Samsung, Türkiye’deki vergiler nedeniyle fiyatın böyle yüksek olduğunu söylüyor. Fiyatı bir kenara bırakırsak, Note 10 iyi bir telefon. Donanımsal olarak 7 GB RAM sunuyor ki daha üstü yok herhalde. Performans telefonu tamamıyla…”

4. Huawei P40: ‘Medya insanları için olağanüstü bir telefon geliyor’

Medyapod Genel Koordinatörü İlkan Akgül piyasadaki modellerden dördünün ön plana çıktığını söylüyor:

  • Xiaomi Pocophone F1 (3100 TL): Kamera konusunda özellikle gün ışığında, amiral gemi olarak adlandırılan telefonlardan herhangi bir eksiği yok.
  • Samsung Galaxy A50 (2500-3000 TL): Orta segment sınıfında olmasına rağmen üst düzey performans ve üç kamerasıyla öne çıkıyor.
  • OnePlus 6T (2300-2500 TL): Son zamanların popüler ailesi OnePlus’ın, üzerine üç model gelmesine rağmen en az 3-4 yıl boyunca kafanızdan yeni telefon almayı çıkarabilecek bir modeli.
  • Honor Play (2300 TL): Oyuncular için iyi bir fiyat/performansa sahip. Güç tüketimini %30 azalttığını, grafik işlem performansını da %60 artırdığını iddia ediyor.

Akgül’e göre 2020’ye ise iki model damga vurabilir:

  • Huawei P40: Huawei’nin P serisi fotoğrafçılık yetenekleriyle tanınıyor ve P40 modeli ile birçok medya insanının da işine yarayacak olağanüstü bir telefon gelecek.
  • OnePlus 8: Bu modelde OnePlus Pay olarak adlandırılan bir ödeme sistemi olacak. Hayatı kolaylaştıracak olmasının yanında fotoğraf ve video performansı olarak da üstün bir cihaz gelecek gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Oğuz Bakır

Oğuz Bakır

Cumhuriyet'te stajyer muhabirlik, Milliyet'te muhabirlik; Yurt, ABC Gazetesi, Ensonhaber, Sadece Haber, Sputnik ve T24'te editörlük yaptı. NewsLab Turkey ve Inside Turkey başta olmak üzere birçok kuruluş için freelance olarak röportaj, araştırma, söyleşi gibi içerikler üretmeye devam ediyor.

E-Posta Aboneliği