Yeni Medya

Veri gazetecileri için derledik: Türkiye’yi içeren 124 veri kümesi

New York’ta yaşayan gazeteci Jeremy Singer-Vine’ın “Data is Plural” (Veri Çoğuldur) adlı web sitesi ve e-bülteni 2015’ten beri yayımlanıyor. 2023 ağustosuna dek bu sitede paylaşılan 1.715 adet veri kümesini taradık. Türkiye’den veya Türkiye’ye dair veriler içeren 124 veri kümesi saptadık. Veri gazetecilerinin yararlanabileceği bu kaynakları Journo takipçileri için derledik.

E-tablonun tamamını şu sayfadan görüntüleyip indirebilirsiniz. “Veride Türkiye Var Mı” başlıklı sütundan filtreleme yapabilirsiniz. Veri kümelerinin başlıklarının ve tanımlarının makine çevirisini de e-tabloda bulacaksınız.

Peki, bu e-tabloda ne tür veri kümeleri var? Türkiye’yi içeren veri kümelerinden 5 örnek verelim:

  1. “Getting warmer” (Isınıyor) başlıklı veri kümesinde her ülkede 1850 yılından beri kaydedilen en yüksek hava sıcaklığı gösteriliyor.
  2. “Cities and culture” (Şehirler ve kültür) başlıklı veri kümesi, dünyanın dört bir köşesindeki şehirlerin eşsiz kültürleri hakkında veri toplayan World Cities Culture Forum sitesinin eseri. Bu veri kümesinde Türkiye’den İstanbul da var. Kültür Bakanlığı’ndan UNESCO’ya birçok kaynaktan derlenen verilerde örneğin İstanbul dâhil farklı şehirlerdeki sinema sayısını karşılaştırıp görselleştirebilirsiniz.
  3. “Political apologies” (Siyasi özürler) ilginç veri kümelerinden biri. 1947’den günümüzde dek devletlerin ve siyasetçilerin resmen özür dilediği olayları belgeliyor. Türkiye’den de 3 adet veri var.
  4. “Electoral gender quotas” (Seçimde cinsiyet kotası) başlıklı veri kümesi, The International Institute for Democracy and Electoral Assistance (Uluslararası Demokrasi ve Seçim Yardımı Enstitüsü) kuruluşunun verilerini içeriyor. Cinsiyete dayalı kotalar sonucu Türkiye dâhil onlarca ülkede siyasete kadınların katılımını inceleyen bu enstitü, parti bazında da değerlendirmelerde bulunuyor.
  5. “Wind and solar power” (Rüzgar ve güneş gücü) başlıklı veri kümesi, Global Energy Monitor tarafından derleniyor. İki temel yenilenebilir enerji türünde dünya çapında nerede, ne kadar tesis bulunduğu bu veri kümesinde bulunabilir. Türkiye’de bulunan 435 rüzgâr enerjisi ve 59 güneş enerjisi santralini etkileşimli haritada da görebilirsiniz.

Bunlar dâhil toplam 1.715 veri kümesinin bağlantısını e-tabloda bulabilirsiniz.

İLGİLİ: VERİ GAZETECİLİĞİ

Sigma Ödülleri açıklandı: 2024’ün en iyi veri gazeteciliği haberleri

Yerel medyada ne var ne yok? 81 ildeki haber sitelerinin içeriklerini ve arayüzlerini araştırdık

129 YouTube kanalını 52 saat izledik: Sokak röportajlarında kadın oranı sadece %20

100 haber kuruluşunun künyelerini inceledik: Medyada yöneticilerin %70’i erkek

Gazetecilik bölümü dersleri: 41 üniversitenin müfredatındaki 1.679 adet dersi inceledik

Can Öztürk

Bianet’teki stajından sonra şu anda T24’te staj yapıyor. Çeşitli gazete, dergi ve platforma bağımsız olarak yazıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Yeni Medya ve İletişim Bölümü öğrencisi.

Journo E-Bülten