Haber

144 yıl sonra ilk: Washington Post’u da artık bir kadın gazeteci yönetecek

Fotoğraf: AP

The Guardian ve Reuters’ın ardından dünyanın en büyük haber kuruluşlarından birinin daha başına bir kadın gazeteci geçiyor. Washington Post, 144 yıllık tarihinde bir ilke imza atarak, Associated Press (AP) Başkan Yardımcısı Sally Buzbee’i genel yayın yönetmeni olarak transfer etti.

2017’den bu yana AP’nin yayın yönetmeni olan Sally Buzbee; Donald Trump’ın ABD başkanlığı, #MeToo hareketi, Brexit, ırkçılık karşıtı protestolar ve COVID-10 salgını gibi önemli konulardaki haberciliğiyle bu uluslararası ajansın yıldızını yeniden parlatmıştı. Bu dönemde AP, uluslararası habercilik ve fotoğraf dâhil birçok kategoride Pulitzer ödülleri kazandı.

Washington Post gazetesinin imtiyaz sahibi ve baş yöneticisi Fred Ryan, dün yaptığı açıklamada, görevden ayrılan Marty Baron’ın yerini Buzbee ile dolduracaklarını açıkladı. Ryan şöyle dedi:

  • Amerika’nın en iyi gazetecileri arasında yaptığımız uzun arayışın ardından Sally, Post’u geleceğe taşıyacak doğru isim olarak öne çıktı. Mutlak saygınlığı, sınırsız enerjisi ve demokrasimizi korumakta gazeteciliğin oynadığı hayati role adanmışlığı ile Sally, herkesin takdir ettiği biri.

Sally Buzbee: Benim için onur olacak

1 Haziran’da yeni görevine başlayacak 55 yaşındaki Buzbee ise şu ifadeleri kullandı:

  • Washington Post, zengin bir gazetecilik tarihinin yanı sıra dijital medyada son teknolojiye sahip bir kurum. Bu durum, Post’u gazeteciliğin geleceğinde en ön safa koyuyor ve büyüme için büyük fırsat sunuyor. Bu harika gazeteci grubuna liderlik etmek benim için onur olacak.

66 yaşındaki Marty Baron, Washington Post yayın yönetmenliğini bırakıp emekliye ayrılacağını bu yıl başında açıklamıştı. Gazete, Amazon kurucusu Jeff Bezos tarafından satın alındıktan sonra Baron’ın liderliğinde hem erişimini, hem de gelirlerini hızla artırmıştı.

Bu dönemde Post, dijital habercilikte birçok yeniliğe imza attı. Araştırmacı gazetecilik ekibini büyüttü. Aynı zamanda kendisini bir yazılım şirketi olarak konumlandırdı. Dünyanın en zengin insanı olan Bezos’un yatırımlarıyla başlayan girişimler son dönemde sonuç vermeye başladı ve gelire dönüştü. Gazete bunları yaparken yeri geldiğinde sahibini eleştirmekten ve hatta kendi kendisini soruşturmaktan da kaçınmadı.

Baron’ın ardından, yazı işlerindeki yardımcıları Cameron Barr veya Steven Ginsburg’un yayın yönetmenliğine getirilebileceği konuşuluyordu. Ancak, The Guardian’ın ifadesiyle gazete, “bir başka beyaz adamı” yayın yönetmeni yapmaması için baskı altındaydı. Yıl başından beri süren arayışta Afrikalı Amerikalı gazeteci Kevin Merida’nın ismi de bu koltuk için geçti, ancak söz konusu gazeteci geçen ay Los Angeles Times’ın yayın yönetmenliğine getirildi.

Burhan Özbilici’nin ödüllü fotoğrafını övmüştü

Buzbee ise 1988’de başladığı meslek hayatında bir dönem AP’nin Washington büro şefliğini ve öncesinde aynı ajansın Ortadoğu temsilciliğini yapmıştı. Buzbee bu dönemde Kahire merkezli olarak çalışsa da, AP’nin Türkiye haberleri de onun masasından geçiyordu.

AP foto muhabiri Burhan Özbilici, Rusya büyükelçisi Andrey Karlov’un Ankara’da öldürülmesini görüntüleyerek 2017 Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü’nü kazandığında Buzbee şu ifadelerle onu kutlamıştı:

  • Burhan’ın çarpıcı fotoğrafı; dünyanın dört bir yanındaki AP gazetecilerinin sahip olduğu yeteneğin, deneyimin, yoğun baskı altında korunan sakinliğin, adanmışlığın ve görev bilincinin bir sonucu. Başarısından büyük gurur duyuyoruz.

Washington Post, ABD başkentinin ilk günlük gazetesi olarak Stilson Hutchins tarafından 1877’de kurulmuştu. 1946’da Philip Graham gazetenin yeni yayıncısı oldu. 1963’te o ölünce gazetenin yönetimini eşi Katharine Graham üstlendi. Washington Post 1970’lerden itibaren Watergate Skandalı gibi kritik haberleriyle dünya çapında üne kavuştu.

ABD’de büyük bir gazetenin imtiyaz sahibi olan ilk kadın olarak tarihe geçen Katharine Graham, 2001’de hayata gözlerini yumdu. Amazon kurucusu Jeff Bezos, gazeteyi 2013 yılında Graham ailesinden 250 milyon dolara satın aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten